Tom Wujec : Belalı Bir Probleminiz Mi Var ?

,

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

  Tost yapımı kulağa çok karmaşık gelmiyor – ta ki biri sizden bu süreci adım adım çizmenizi isteyene kadar. Tom Wujec insanlara ve takımlara nasıl tost yaptıklarını sormaya bayılıyor; çünkü bu süreç, iş hayatında karşılaştığımız en büyük ve en karmaşık problemleri nasıl çözebileceğimizle ilgili beklenmedik gerçekleri ortaya koyuyor. Bu egzersizi nasıl yapacağınızı öğrenin ve Wujec‘in binlerce insanın tost yapışını izlerken yaptığı tespitleri dinleyin.

  Tom Wujec ‘in bu muhteşem konuşmasından satır başları;

 Öncelikle çizmek, olayları düğümleri olan sistemler ve onların ilişkileri olarak algılamamıza yardım ediyor. Hareket eden kartlar daha iyi sistem modelleri oluşturuyor; çünkü çok daha akıcı tekrarlar yapıyoruz. Ve grup notlarıyla en anlaşılır modeller yapılıyor çünkü birçok farklı bakış açısını sentezliyoruz.

  Yani bu ilgi çekici. İnsanlar doğru şartlar altında beraber çalıştıklarında, grup modeller bireysel modellerden çok daha iyi. Bu yüzden bu yaklaşım nasıl tost yapıldığını çizmekte çok başarılı, peki ya şirket vizyonu, müşteri deneyimi veya uzun dönemli sürdürebilirlik gibi daha alakalı ve baskılayıcı bir şeyi çizmek istersen?

 Organizasyonlar, çılgın problemlerini işbirliği içinde çizerek ele aldıkça görsel bir devrim gerçekleşiyor. Dünyalarını hareket eden düğüm ve bağlantılar olarak görenlerin diğerlerinden daha önde olduğuna inanıyorum. Ve uygulaması gerçekten çok basit. Bir soru ile başlarsın, düğümleri toplarsın, düğümleri sadeleştirirsin, bunu tekrarlarsın, sadeleştirirsin ve sadeleştirirsin ve şekil oluşur, grup netlik kazanır ve soruyu cevaplarsın.

  Yani bu basit görselleştirme işlemi ve bunu defalarca yapma oldukça kayda değer sonuçlar ortaya koyuyor. Bilmeniz gereken önemli olanın tek başına model değil, iletişimin olduğudur. Referans alınan bu görsel çerçeveler yüzlerce hatta binlerce düğüme kadar genişleyebilir. Rodale adında bir organizasyondan örnek vereceğim. Büyük bir yayıncılık şirketi. Bir sene bir miktar para kaybettiler ve yönetici takımı üç gün boyunca tüm uygulamalarını görselleştirdi. İlginç olan, tüm işletmeyi sistem sistem görselleştirdikten sonra 50 milyon dolar kazancı kurtarmalarıydı. Ayrıca müşteri derecelendirmeleri D’den A’ya yükseldi. Neden? Yönetici takımının düzenlemesinden dolayı. Bu nedenle ciddi problemlere birlik içinde oluşturulan görselleştirme yöntemi ile çözüm bulmalarında organizasyonlara yardım ediyorum, oluşturduğum drawtoast.com adlı sitede bir takım iyi uygulamaları biriktiriyorum. Böylece bir çalışmayı nasıl yürüteceğinizi, görsel dili, genel problem çözmede uygulayabileceğiniz bağlantı ve düğümlerin yapısını öğrenip, organizasyonlarda karşılaştığımız zorlu problemleri aşmak için çeşitli şablon örnekleri indirebilirsiniz. Yani saçma gibi görünen tost çizme egzersizi net, uyumlu ve düzenli olmamıza yardımcı oluyor.

 O halde, bundan sonra ilginç bir sorunla karşılaştığınızda, tasarımın bize ne öğrettiğini hatırlayın. Fikirlerinizi görünür, somut ve kayda değer yapın. Basit, eğlenceli ve güçlü. Bunun kutlamaya değer bir fikir olduğuna inanıyorum.

                                                                                                                                                                           Saygılarımla
                                                                                                                                                                         Mehmet ŞENEL

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın