Özgürlük Yazarları

18740728.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

   Genç bir öğretmen kendisini, öğrencilerine hoşgörü kavramını, bunu önce kendileri üzerinde uygulamayı ve eğitim sözcüğünü, okul hayatlarının ötesine taşımayı öğretmeye adamıştır. İdealist öğretmen Erin, çok başka dünyalardan gelen karakterlerle uğraşmak zorundadır. Aslında farklı ırklardan gelen bu öğrenciler için okul, sadece yaşları gereği orada bulunmak zorunda oldukları bir yerdir. Kendi insanına ihanet edemezsin.

Asıl savaş sınıfta verilmeli”.

  Erin, kendi yöntemleri ile onlara yakınlaşmaya çalışsa da bu niyeti daha da büyük tepkilere yol açar. Çünkü öğrenciler, hayatta yüzleştikleri ırksal ve toplumsal acı gerçekleri farkına vararak öğretmenlerinin saf idealizmi bırakmasını isterler. ”İnsan kendine ait olanı koruyarak ölürse, saygı görerek ölür.” Zaman içinde onlarla iletişim kurmayı başaran Erin, her biri birbirinden farklı hikayesi olan bu gençleri, kendi hikayelerini yazmaları ve bunu da birbirleri ile paylaşmaları konusunda cesaretlendirir. 

”Herkesin kendi hikayesi vardır ve sadece kendimize bile olsa hikayelerimizi anlatabilmemiz çok önemlidir. Biz kendi sesleri kendi hikayeleri olan yazarlardık ve başka kimse okumasa bile kitap geride bırakabileceğimiz ve biz buradaydık diyebileceğimiz bir şey olacak.”

  İşte tam da bu yazılar, öğrencilerin hayata tutunmalarını sağlayan bir araca dönüşecektir.

    Oscar ödüllü oyuncu Hilary Swank ’ın rol aldığı film, Erin Gruwell isimli bir öğretmenin gerçek hayat öyküsünden uyarlanmıştır.

 

TOAST FOR CHANGE ; 

   Size yapamayacağınızı, değişemeyeceğinizi söyleyen her mantık ortadan kalkacak ve şuan önce olduğunuz kişinin zamanı doldu… Değişim için kadeh kaldırın!

***Kendi elinizden geldiği kadarıyla küçük bir odada bir ışık yakabilirsiniz.

 *THE FREEDOM WRİTERS DİARY

Özgürlük yazarları günlüğü 1999 ‘da yayınlandı.

Erın Gruwell ve özgürlük yazarları, 203 numaralı sınıfın başarısını tüm ülkeye yaymak için ‘Özgürlük Yazarları Vakfı ‘nı kurdular.

Özgürlük yazarları filmi, Özgürlük yazarları kitabına dayanmaktadır.

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın