Game Of Thrones – 5.Sezon Finali- Sansa Öldü Mü?

11713410_10153418300320768_1348512033_n

  5. Sezonda gerçekleşen beklenmedik olayları kafanızda hala çözemediyseniz yalnız değilsiniz. Özellikle gelenek bozulmadan sezonun son bir saatlik kısmında olabilecek her türlü kötü olasılık gerçekleşti diyebiliriz. Jon Snow ’un ölümünün yanı sıra (tabii tekrar dirilmezse), Cercei ’nin utanç yürüyüşü ve Arya ’nın kör olması Westeros ’ta olanları daha karmaşık hale bürüdü. Belki çoğunuz Jon Snow ’un kaderi üzerine kafa yorarken bense Starklar ‘ın en yaşlı kızı Sansa ’nın atladıktan sonra hayatta kalıp kalmayacağını sorguluyorum.

11717241_10153418300360768_1615850773_n

   Derin düşündüğünüz zaman Sansa ölmemeli. Değil mi? Yaptığı bunca şeyden, atlattığı onca badirelerden sonra sonunun bu kadar saçma olması hayal kırıklığı olurdu. Sansa kesinlikle senaryonun başından beri kendisine biçilen rol gereği daha iyi bir ölüm hak ediyor. Ya da kendisine biçilen görevi henüz yerine getirmemiş olması beni bunları söylemeye itiyor. Mesela yeni sezonda olası gelişmelerden birisi de Sansa ’nın Ramsay ’i öldürmesi ve esaretten tekrar kurtulması olabilir. Bununla birlikte onu bekleyecek sonu konuşmak için henüz çok erken olduğunu düşünüyorum.

Adsız

   Sezon 1 ’den bu yana Sansa hep kendisini birilerinin kurtarmasını bekliyor. Belki de bu yüzden onun bu şekilde ölmesini beklemek daha da anlamsızlaşıyor. Sözün özü Starklar ‘ın varislerinin en güçlü temsilcisi olması gereken bir figür, bu kadar erken ve kolay bir biçimde saf dışı bırakılamaz. Bu noktada asıl sorulması gereken sorulardan birisi de senaristin aynı şekilde hissedip hissetmediği meselesi.

    Bu arada son olarak kitapla dizi serisinin aynı şekilde gideceğini varsayanlar için de birkaç şey yazmak istiyorum. Bu sene hepimizin şahit olduğu üzere diğer sezonlardan farklı olarak kitapla dizi arasında kopukluklar gördük. Özellikle de Sansa ’nın macerası söz konusu olduğunda. Kitapta Sansa ’nın en iyi arkadaşı olan Jeyne Poole Arya Stark rolü yaparak Ramsay ile evlenmişti. Bununla birlikte dizide Jeyne ’in yerini Sansa aldı. Bu durum kitapla dizi arasındaki uyumun sorgulanması gerekliliğini de beraberinde getiriyor aslında. Kitapta yer alan The Winds of Winter adlı bölümde hatırlarsanız Theon Jeyne ’i dizide öldüğü varsayılan Stannis ’in kampına götürmüştü. Bu bakımdan kitapla dizinin birbirinden en azından bazı noktalarda bağımsız devam edeceğinden şüphe yok. Bu yüzden “ben kitabını okudum sonunu biliyorum” diye atıp tutanlara prim vermeyelim 🙂

Bu yazı http://www.bustle.com/ sitesinden alınmıştır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın