Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser olup, yılda en az 25.000 kadını etkilemektedir. Tüm kadın kanserleri içerisinde %20-25 ’i bu kanserdir. Erken evrelerde meme kanserlerinin tedavi oranları çok başarılıdır. Ancak, ileri evrelerde hem yaşam süreleri kısıtlıdır, hem de uygulanılan tedaviler hastaların  yaşam kalitesini düşereceği gibi kamu maliyetlerini de artıracaktır.

Ülke genelinde olduğu gibi illerimizde de ücretsiz yürütülen tarama programlarına her vatandaş katılabilmektedir. İllerimizde ki Halk Sağlığı Müdürlüğü ‘ne bağlı  Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi, kanser  taramaları için ücretsiz hizmet vermektedir. KETEM ’ler sadece tarama görevi üstlenmeyip aynı zamanda toplumun kanser konusunda bilinçlendirilmesi yönünde de çalışmalarda bulunmaktadır. Amaç hedef gruptaki tüm kadın vatandaşlara ulaşarak tarama programlarına katılımlarını sağlamak, Meme Kanseri konusunda farkındalık yaratmaktır.

Hayat boyunca her 9 kadından birinde meme kanseri gelişmektedir yine kadınlarda; akciğer kanserinden sonra, en fazla ölüme neden olan kanser bu kanserdir. Meme kanseri bilinçlendirme ayı olan Ekim ayında bu kanser hakkında şu bilgileri verebilirim:

Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu ve her 9 kadından birinde bu kanserin görülme riski olduğunu unutmayalım. Meme kanseri, memedeki süt bezleri ve süt kanallarını oluşturan hücrelerin normal olmayan biçimde, kontrol dışı olarak çoğalması ve vücudun başka bölümlerine de yayılarak çoğalmayı sürdürmesidir. Kanser hücreleri meme dokusu dışına çıktığında, öncelikle koltuk altındaki lenf bezlerini tutmaktadır. Çünkü memedeki lenf damarları, meme dokusundan gelen lenf sıvısını koltuk altındaki lenf bezlerine taşır. Kanser hücrelerinin lenf bezlerine ulaşması, vücudun diğer bölgelerine yayılabileceğini gösterir.

Meme kanserinin ve diğer kanser hastalıklarının ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle, kanserin kesin olarak önlenmesinden henüz söz edilememektedir. Bununla birlikte, erken tanı sayesinde bu kanserin yol açabileceği sorunların büyük bir bölümü çözümlenebilmekte, yaşam süresi ve kalitesi önemli ölçüde arttırılabileceğini unutmayalım. Bu kanser türünden korunma yollarını ise şu şekilde sıralanabilir; “20 yaş üzerindeki tüm bayanlar her ay adet başlangıcından 1 hafta sonra düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır, 40 yaş üzeri her bayanın yılda bir kez MAMOGRAFİ çektirmesi gerekmektedir, düzenli beslenme alışkanlığı sağlanmalıdır, düzenli fiziksel aktiviteler yapılmalıdır, alkol ve sigara gibi zararlı maddelerden uzak durulmalıdır, doğumdan sonra mutlaka en az 1 yıl bebek emzirilmelidir, risk grubunda olan kişiler, hormon ilaçlarını doktor kontrolünde kullanmalıdırlar.”

Unutulmamalıdır ki; erken evre meme kanseri tedavi ile iyileştirilebilir bir hastalıktır.

Özge ÇABUK

[Toplam:14    Ortalama:5/5]

You may also like...

Bir Cevap Yazın