BİR GÖZÜ YEŞİL BİR GÖZÜ MAVİ

109530_yavru_van_kedisi_resimleri   Van kedimiz dünyanın en ilginç canlılarından biridir. Kedi kitaplarında onun adı hep ‘Turkish Van Cat’ olarak geçiyor. Görüntüsünün yanı sıra öteki kedilerden onu ayıran en ilginç özelliği beyaz renkli oluşudur. Tabi bütün beyaz renkli hayvanlarda olduğu gibi o da bir albinodur. (Albino: Albino ya da albinizm, soydan geçen bir metabolizma hastalığıdır. Bu hastalığı taşıyanlara albinizm ya da albino denir. Binlerce insanı ya da hayvanı etkileyen genetik bir bozukluk olan albinoluk renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğu ya da azlığından kaynaklanır. Gözler, deri, saçlar ve bedenin öbür bölümlerini etkileyebilir.) Ayrıca gözlerinden biri mavi, biri de yeşildir. Ama aynı renkte olanları da vardır.

   Bütün kediler sudan, yıkanmaktan nefret ederler. Suya atıldıkları zaman çıldırmış gibi dışarı çıkmaya çalışırlar. Üzerlerine bir damla su dökün, anında yanınızdan kaçarlar. Oysa Van kedileri suyu da, yıkanmayı da çok severler. Halk arasında söylendiği gibi onların kulakları sağır değildir. Bir Van kedisi bir defada 3-4 yavru doğurur ve ortalama 12-14 yıl yaşar.

   Ülkemizde Van kedileriyle ilgili bir Araştırma Merkezi var. Bu Araştırma Merkezi Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi  Kampüsü ’nde kuruludur. ‘ Van Kedisi Araştırma Merkezi ‘ aynı zamanda bir kedi evi. Van Valiliği ’nin ve Ankara Doğa ve Hayvan Severler Derneği ’nin çabalarıyla 11 Mart 2010’da kurulan iki katlı bir binada, hepsi safkan Van kedileri yaşamaya başladı. Üniversite Dekanı, araştırma merkezi kurulur kurulmaz bütün Van kedisi sahiplerine birer beyaz kart verdi. Beyaz kartı olan kedilerin bütün aşı, ameliyat giderleri valilik, üniversite ve belediyenin katkılarıyla karşılanmaya başladı. Ayrıca bir de kulüp oluşturan kuruluş, Türkiye genelinde 150 Van kedisi sahibiyle ilişki kurdu ve Van kedisi sahiplerinin adreslerini topladı.

  Van kedisi türünün azalmaya başlamasının nedeni, onlara sahip çıkılmamasının yanı sıra değişen yaşam koşulları, bahçeli evlerden apartmanlara geçilmesi ve tabi en başta da soylarının başka kedi türleriyle karışıp ortaya melez kedilerin çıkmasıydı. Bu onları yok olma noktasına getirdi. Bir zamanlar Van Valisi Hikmet Tan Bey, haberlerden duyduğuma göre; Van kedilerine evinde bakan Vanlılara maddi yardım verilerek, Van kedilerinin daha iyi korunabileceğini belirtmişti. Bu iş için düşündükleri parayı 50 TL olarak belirlemişti.

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı ’nı, Van Valisi ’ni, Araştırma Merkezi Görevlileri ‘ni ve daha pek çok doğa ve hayvanseveri çabalarından dolayı tüm içtenliğimle kutlarım. Bizim belki de onlara yapabileceğimiz tek katkı, parasal bir yardım olabilir. Ayrıca evinde Van kedisi besleyenlerin adreslerini bu merkeze bildirmekte önemli tabi.

  Van koskoca bir deprem geçirdi. Hepimiz çok üzüldük. Ülkece büyük-küçük kenetlenip birbirimize el uzattık. Bu durumda bile kardeşlerimiz, çocuklarımız Van kedilerini hep düşündüler, hep sordular.  Siz miniklerimiz merak etmeyin;

  Onlar sevenlerince koruma altındalar ve güven içinde o iki katlı evlerinde yaşamlarını sürdürüyorlar.

[Toplam:13    Ortalama:4.5/5]

Özge ÇABUK

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın