Amacımız

Bitmek tükenmek bilmeyen meşgalelerimiz nedeniyle kendimize ve sevdiklerimize her geçen gün daha az vakit ayırıyoruz. Hiç düşündünüz mü ulaşmak istediğimiz hedeflere koşar adım ilerlerken neleri es geçtiğimizi? En değerli ve en hızlı tükenen sermayemiz olan zamanımızı neyi/neleri elde etmek uğruna harcadığımızı? Belki üzerimize düşmez ama izin verin paylaşalım, lakin bu konuda diyeceklerimiz var.

Geliştirmiş olduğumuz bu web sayfası gönüllü sade yaşam üzerine. Batı toplumlarında daha fazla sayıda insan tarafından bilinmekle birlikte, gönüllü sade yaşam ülkemizde insanların çok aşina olmadığı bir kavram. Ancak gelenek ve inanç biçimleri nedeniyle, ülkemizde ve doğu toplumlarında yaşayan bireylerin de gönüllü sadeliği yoğun bir düzeyde yaşadıklarını söylemek mümkün.

Sıfır ürünler yerine kullanılmış ürünler tercih etmek, çeşitli alanlarda enerji tasarrufu sağlamak adına girişimlerde bulunmak, her türlü israf davranışından kaçınmak, ihtiyaç duyduğumuz tüketim mallarını kendi imkanlarımızla üretmek ve tüketimde kanaatkarlık gönüllü sadeliğin tüketim bağlamında temel prensipleri arasında yer almaktadır. Hiç kuşkusuz bizler de günlük yaşantımızda bu ve benzeri davranışları gerçekleştirmekteyiz. Türk insanının icra ettiği; yardımlaşma, kişisel gelişim ve beceri kazanma, doğal çevreyle iç içe yaşama, çeşitli boş zaman faaliyetlerine ve hobilere vakit ayırma, aile, iş ve arkadaş çevresindeki diğer insanlarla daha fazla vakit geçirme davranışları, gönüllü sadeliğin ruhani boyutları arasında sayılabilir. Netice itibariyle bazen farkında olarak bazen fark etmeden, bazen gönüllü bazen ise zorunlu bir biçimde SADE YAŞAYABİLİYORUZ.

Sade yaşamın kötü tarafları olmadığına tam anlamıyla inanmış kimseler olarak asıl gayemiz; gönüllü sadeliğe farklı düzeylerde ilgi duyan ziyaretçilerimize, bu yaşam felsefesinin somut güzelliklerini aktarmak ve hatırlatmak.

Bunun için ne mi yapıyoruz?

– Genç yazar arkadaşlarımızın sizler için özenle hazırladıkları ve derledikleri özgün içerikleri sitemizde paylaşıyoruz.

– Düzenli aralıklarla toplantılar gerçekleştirip içerik kalitemizi sürekli iyileştirmeye çalışıyoruz.

– Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyoruz.

– Bu kadar bilgi kirliliği arasında, faydalı bilgileri ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.

– Genç arkadaşlarımızın teknolojiyi faydalı ve etkili bir biçimde kullandıklarını ve bilgiyi paylaşmaktan keyif aldıklarını kanıtlıyoruz.

– Daha yaşanabilir bir dünya için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.