AKILLI YOL

AKILLI YOL

 

 solar-roadwasy-thumb

Her şey başına ‘‘akıllı’’ sıfatını aldığı günümüzde daha hayatımıza giren teknolojilere adapte olamazken her gün bir yenisi eklenme hızına pek yetiştiğimiz söylenemez.

Telefondu, televizyondu derken şimdi sıra ‘’akıllı yol’’ da belki dünya üzerinde geliştirilip kullanımı zaman alacak olsa da geliştirildiği yerde kullanıma başladı bile.

Hollanda ‘nın Oss kentinde geçen N329 otoyolunda şerit ve çizgiler fosforlarla aydınlatılıyor. 500 kilometre uzunluğundaki otoyolunda amaç trafik kazalarının azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamak.

Deneme pistinde öğrenilen gerçeklerden birine göre, yolda ani fren yaparak yavaşlayan veya duran bir arabanın bilgisi anında 1-2 kilometre geriye bildirilebilirse, arkadan gelen arabaların yavaşlayarak (örneğin 120 km/saat hızdan 100’e inerek) trafiğin durmadan akması sağlanabiliyor. Aksi takdirde duran arabanın arkasındaki çok sayıda araba da durmak zorunda kalıyor. Birkaç saniye sonra gene hareket edilse bile bir kuyruk oluşuyor ve trafik olumsuz etkileniyor.

Örneğin, yolda çalışma yapan bir makine veya işçi grubu varsa, bunun her anki durumu otomatik olarak sisteme iletilmek zorunda. Yolların sisteme eksiksiz entegre olması hem zorunlu hem de küçük olmayan bir yatırım ve çalışma getirmekte. Kameralar, sensörler ve antenler nerelere konacak, iletişim altyapısı nasıl çalışacak, bunlar kaça mal olacak sorularına yanıtlar kolay değil.

Özel bir boyayla boyanan yol şeritlerinin gündüz depoladıkları ışık gece 8 saat boyunca yolun aydınlatılmasını sağlıyor.

Bu proje sanatçı Daan Roosegaarde tarafından mühendislik şirketi Hejimans ‘la birlikte gerçekleştirilmiştir. Roosegaarde ‘ın eski projeleri arasında, dans edenlerin ayak hareketlerine göre üzerinde disko ışıkları yanan bir dans pisti bulunuyor.

Karanlıkta yansıyan ışıkla parlayan şerit ve yollar gece yolculuk yapan sürücülerinde sürüşlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Havanın yağışlı olduğu zamanlarda otomatik olarak kar ve yağış işaretleri vererek sürücüleri uyarıyor.

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

You may also like...

Bir Cevap Yazın