ENERJİ TASARRUFU HAFTASI

Enerji insan ihtiyacının karşılanmasında önemli bir yere sahiptir. Fiziksel enerji, kimyasal enerji, biyolojik enerji insanların hayatına devam edebilmesi için çeşitli ihtiyaçların karşılanmasında etkili olan enerjilerdir. Enerjinin iş yapabilme yeteneği olması fiziksel açıdan önemlidir.Enerji insan hayatında önemlidir. İnsan ihtiyaçlarının karşılanmasında temel olarak barınma, korunma, beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasında enerjinin varlığı söz konusudur. Isınma, aydınlanma gibi ihtiyaçlar da enerji sayesinde karşılanmaktadır.

Günümüzde enerji ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Enerji ihtiyacının artması enerji kullanımının yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Enerji kullanımının yaygınlaşması da bilinçli enerji kullanımını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle de enerji savurganlığı ortaya çıkmaktadır. Enerji savurganlığının oluşması enerji tasarrufunun oluşmasında etkili olmaktadır.Enerji tasarrufu için doğal kaynakların yenilenebilir olarak kullanılması önemlidir. Böylece enerji sarfiyatı daha rahat kontrol edilebilir ve doğaya daha az zarar verilerek, enerji alanında tasarruf oluşur. Bu da doğal kaynakların tüketimini düzenler. Enerji sarfiyatının kontrol altında olması ekonomik kalkınmaya da etki eder.

11 – 18 Ocak tarihleri arasında enerji tasarrufu haftası olarak kutlanır. Bu haftada enerji alanında belli projelerin ve planlamaların tanıtılması, farkındalık oluşturulması sağlanmaktadır. Enerji ihtiyacının karşılanması için yeni tesislerin kurulması ve bunların alt yapı çalışmalarının yapılması söz konusu olmaktadır. Enerji her zaman önemini korur.

Neden Enerji Tasarrufu Haftası Kutlanır ?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ülke sınırları içerisinde petrol ve doğalgaz rezervi bulunmadığı ve yerli ve milli enerji kaynaklarına son birkaç yıldan beri yöneldiği için enerjisinin yaklaşık olarak %85’ini ithal ediyor. Ülkemizde pek çok sektörde kullanılan petrolü, %90’ların üzerinde dışarıdan temin ediyoruz.Enerjiyi ithal ettiğimiz her miktar için döviz üzerinden milyonlarca borçlanmış oluyoruz, cari açığımız artıyor ve tüm bunlar da ülke ekonomimize olumsuz olarak yansıyor. Durum böyle olduğu için, ülke olarak enerjiyi en akılcı en verimli şekilde kullanma mecburiyetimiz bulunuyor.


ENERJİNİ KORU ÇÜNKÜ GÜZEL GÜNLER ENERJİ İSTER.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir