İki Cami Arasında Aşk- Mihrimah ile Sinan

Arka Kapak Bilgisi

18 Yaşında kendi arzusu ile devşirilip payitahta getirilen Sinan, Karabağ’dan Seferi sırasında gördüğü Mihrimah Sultan’a âşık olur. Bu aşk, Sinan’a önce Prut Nehrini on üç günde geçilecek köprüyü yaptırır. Payitahta dönüşte Mihrimah Sultan’ın evlendirilmesine karar verilir. Sinan ve Rüstem Paşa aday olur. Hürrem Sultan, siyasi nedenlerle kızı Mihrimah’ı Rüstem Paşa ile evlendirir. Elli yaşında ve evli olan Sinan, bu evlilik üzerine kendini sanatına verir. Sarayın baş mimarı olur. Aşkını payitahtta yaptığı hanlar, hamamlar ve camilere yansıtır. Özellikle de aşkını Edirnekapı ve Üsküdar’da yaptığı iki cami arasına gizler. Dünyaca ünlü mimar, Mimar Sinan’ın ve büyük aşkı Mihrimah Sultan’ı anlatan sürükleyici bir roman.

Mürvet SARIYILDIZ

Muhteşem Süleyman’ın ve Hürrem Sultan’ın biricik kızı Mihrimah( AY ve GÜNEş) Sultan ve Dünyaca ünlü Mimar Sinan’ın aralarında ki aşkı anlatan etkileyici bir kitap okumak ister misinizi Cevabınız evetse bu kitap tam size göre. Bu kitap tarihte yaşamış iki önemli isimin aşk hikayesidir.  Bu aşk hikayesinin kahramanları Sarayın en nadide kızı Mihrimah sultan ve henüz o zamanlar ünlenmemiş, çırak olan ancak İstanbul da ününü Balkanlara ve tüm dünyaya duyuracak olan Mimar Sinan’ın sanatını aşkına vererek etkili eserler sunmasıyla başlar. Hikâye, Kanuni’nin Karabağ’a düzenlediği seferinin ardından payitahta, İstanbul’a dönerken yaşanan köprü kriziyle başlar. Azgın bir şekilde önüne ne varsa katarak akan nehrin üstüne Baş Mimarın bile köprü yapamaması üzerine Mimar Sinan, babasının yanında sefere gelen ve bu seferde ilk görüşte âşık olduğu kadını ‘Mihrimah Sultanı’ bir an önce İstanbul’a ulaştırmak için bir köprü projesi hazırlar. Bu projeden önce Lütfü Paşa’ya söz eder ve ardından kendisini padişahın önünde bulur. Padişaha, aylarca Baş Mimarların bile yapamadığı Köprüyü 13 günde yapacağına söz verir. Bu duruma kahkahalarla gülen padişah yine de köprüyü yapmasına izin verir. Sinan, kapıldığı aşkın sarhoşluğuyla çılgın nehrin üzerine 13 günde sapasağlam bir köprü yapar ve payitahta sefer başlar. Mimar Sinan bu başarısıyla Kanuni ve kızının gözüne iyice girmiş olur. Aşkın getirdiği bu muhteşem sanat eserlerini Mimar Sinan, İstanbul’un iki ucuna yaptırdığı esrarengiz özelliğe sahip camilerle taçlandırır. Ve sizi etkisi altına alacak, Mimar Sinan’dan başka eşi benzeri olmayan doyumsuz sanat eserleri…

Kitabın tasarım şeklinde ilgi çeken çok güzel yanlar da var.” Bir sayfası dolu bir sayfası boş” şeklinde ilerleyen kitap, okurlarına ancak kitabın sonunda anlayabileceği anlamlı bir mesaj da vermekte. Bu yanıyla da konusunda yazılan diğer kitaplardan ayrılarak faklı bir yere kavuşuyor.  Yazarın çok açık ve sade bir dil kullanması, okurlarının bu kitabı bir çırpıda okumasına neden oluyor. Sıradan kitaplaranazaran bu kitap, okuru rahatsız edecek sayfa hataları ve belirgin editör hataları yok. Mürvet SARIYILDIZ’ ın kaleme aldığı bu eşsiz eseri ben okurken fazlasıyla keyif aldım. Sizlerin de okumasını Şiddetle tavsiye ediyorum.

İslam Fındık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir