Editörün Notu

Bitmek tükenmek bilmeyen meşgalelerimiz nedeniyle kendimize ve sevdiklerimize her geçen gün daha az vakit ayırıyoruz. Hiç düşündünüz mü ulaşmak istediğimiz hedeflere koşar adım ilerlerken neleri es geçtiğimizi? En değerli ve en hızlı tükenen sermayemiz olan zamanımızı neyi/neleri elde etmek uğruna harcadığımız? Belki üzerimize düşmez ama izin verin paylaşalım, lakin bu konuda diyeceklerimiz var.

Geliştirmiş olduğumuz bu web sitesi, gönüllü sade yaşam üzerine. Batı toplumlarında daha fazla sayıda insan tarafından bilinmekle birlikte, gönüllü sade yaşam ülkemizde insanların çok aşina olmadığı bir kavram. Ancak gelenek ve inanç biçimleri nedeniyle ülkemizde ve doğu toplumlarında yaşayan bireylerin gönüllü sadeliği yoğun bir düzeyde yaşadığını söylemek de mümkün. Örneğin sıfır ürünler yerine kullanılmış ürünler tercih etmek, çeşitli alanlarda enerji tasarrufu sağlamak, her türlü israf davranışından kaçınmak, ihtiyaç duyduğumuz tüketim mallarını kendi imkanlarımızla üretmek ve tüketimde kanaatkarlık gönüllü sadeliğin tüketime ilişkin temel prensipleri arasında yer almaktadır. Hiç kuşkusuz bizler de günlük yaşantımızda bu ve benzeri davranışları gerçekleştirmekteyiz. Türk insanının icra ettiği; yardımlaşma, kişisel gelişim ve beceri kazanma, doğal çevreyle iç içe yaşama, çeşitli boş zaman faaliyetlerine ve hobilere vakit ayırma, aile ve arkadaş çevresindeki diğer insanlarla daha fazla vakit geçirme arzusu gibi temel güdüler gönüllü sadeliğin ruhani boyutları arasında sayılabilir. Netice itibariyle bazen farkında olarak bazen fark etmeden, bazen gönüllü bazen ise zorunlu bir biçimde SADE YAŞAYABİLİYORUZ.

Sade yaşamın kötü tarafları olmadığına tam anlamıyla ikna olmuş kimseler olarak asıl gayemiz; sade yaşama farklı düzeylerde ilgi duyan ziyaretçilerimizi de düşünerek gönüllü sadeliğin somut güzelliklerini ortaya koyabilmek. Bu amaçla;

-Genç yazar arkadaşlarımızın sizler için özenle hazırladıkları ve derledikleri özgün içerikleri sitemizde paylaşıyor,

-Düzenli aralıklarla toplantılar gerçekleştirip içerik kalitemizi sürekli iyileştirmeye çalışıyor,

-Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyor,

-Ve bu kadar bilgi kirliliği arasında, faydalı bilgileri okurlarımıza iletmeye çalışıyoruz.

  

Yorumlar kapatıldı.