Kendini Keşfetme Oyunu ; KOKOLOJİ

0

istanbulstil_kokoloji0000000234539-10000000696250-1

“BİL BAKALIM SEN KİMSİN?”

 Kitabı bir arkadaşımın hediyesi olarak elime alıp okumaya başladığım anda ben neden daha önce keşfetmemişim diye düşündüm.. Kitap önerisi değil meraklısına okunmasından ziyade eş , dost , sevgili oynanması gereken ortamı hem ısıtıp hem geren harika bir hediye.!

Aman kitaba ortasından ya da sonundan başlamayın benden söylemesi kitap hakkında ise;

 Japonya’da 4 Milyon satılmış, Amerika’da bestseller olmuş.İngiltere, Fransa, Almanya, Kanada, İspanya’nın da aralarında olduğu 15 ülkede yayınlanmış.

 Hepimiz kendimizi bilmeyi ve anlamayı isteriz. Ama bu gizemi çözecek şey nedir? Bunun tam olarak bir cevabı var mıdır? Yüzyıllardır edebiyat, sanat, felsefe, bilim, bunun cevabını arıyor.

 Aşk, seks, iş, aile, dostluk, ev… Kısacası her şeyle ilgili 53 oyun.

32619226-cartoon-question-mark

    Kokoloji nedir?

 

Kokoloji \ ko kol’ oje \ isim [Japonca , kokoro, akıl, ruh, duygular + Yunanca, -logia, öğrenimi ]

1- Isamu Saito ve Tadahiko Nagao tarafından geliştirilmiş bir tür kendini keşfetme oyunu.

2- İnsan davranışlarının ve durumsal tepkilerinin gizli anlamlarının yorumlanmasını belirten popüler terim.

 

İşte bir kaç test;

 

 •   Bugün doğum gününüz ve hiç tahmin etmediğiniz birinden kart aldınız. Kim yollamış bu kartı?

 • Ayrıca hediyeler aldınız bu hediyeler arasındaki en büyük paket kimden gelmiş? Testi cevaplarken aklınıza ilk gelen hayatınızda olan kişilerden seçim yapınız.

 

 

gift_png5947

 

 

 

 • Hiç beklemediğiniz halde kart yollayan kişi size daha fazla şefkat ya da daha fazla ilgi göstermesini istediğiniz kişidir. Az tanıdığınız birisi mi? Yaklaşmaktan çekindiğiniz yoksa uzun zamandır haber alamadığınız bir arkadaşınız mı? Belki bu mesafeyi aşmak için ilk adımı sizin atmanızın zamanı gelmiştir.
 • Size yollanan en büyük paket ise , size yollayana duyduğunuz sevginin ölçüsü ile bağdaştırabilirsiniz. Size en büyük paket yollayan kişinin size olan duygularını görmezden geliyorsunuz. Bunun anlamı ona saygı duymadığınız değil , size olan duygularına güvendiğinizdir.

 

 

love-clipart-love-clip-art-free-clipart

 

 

 

 • Çok nadir bir taş bulmak için bir daha tırmanmak üzere yola çıkıyorsunuz. Dağın eteklerinde durduğunuzda dağ hakkında neler düşünüyorsunuz?

 • Zorlu bir arayıştan sonra taşı hala bulamadınız ve şimdi güneş battı. Ne yapacaksınız?

 • Sonunda aradığınız taşı buldunuz. Ne tür bir taş? Boyunu ağırlığını ve değerini tanımlayın.

 • Artık dağdan inme ve evinize dönme zamanı. Dağla vedalaşmak için ona neler söylersiniz ve dağın cevabı ne olur?

 

 

matterhorn-918442_960_720

 

 • Dağ hakkındaki düşünceniz babanızın gözünüzde nasıl biri olduğunu gösterir. Zor ve bağışlamaz mıydı? Yumuşak başlı ve kolayca fethedilebilir miydi? Yoksa vardığınızda sizi karşılayacak ve arayışınızda sizi cesaretlendirecek olağan üstü bir zirve mi hayal ettiniz?

 

 • Aramakta olduğunuz taş henüz ortaya çıkmamış bir yeteneğinizi ya da gücünüzü temsil eder. Taşı aramaya devam edeceklerini söyleyenler aynı karalılık ve inatçılığı , çabaları meyve vermediği zamanlarda da gösterirler.

 

 • Araştırmaya son vereceklerini ama tekrar geleceğini söyleyenler, hızlarını ayarlayıp çabalarını uzun bir zaman dilimine yayanlardır.

 

Bunlar sadece küçük bir kısmı şimdiden iyi keşifler…

bb1f9eadfa1e38ad717a8b98ec43dd26

 

Bir Cevap Yazın