Apple Watch Hayat Kurtarabilir mi Dersiniz?

0

Scott Killian Apple Watch’ın hayatını kurtarabileceğini asla düşünmüyordu fakat birkaç hafta bir gece uykusunun yarısında kalp krizi geçirdiğinde Apple Watch hayatını kurtardı. Scott Killian bu sıra dışı konu ile ilgili yaşadıklarını 9to5Mac’te paylaştı.

“Şu anda Apple Watch’ın büyük bir hayranıyım.” Scott Killian.

Scott Killian bir avukattı ve mesleği gereği stresli bir iş hayatı vardı. Fakat sağlıklı bir yaşamı arzulayan Killian düzenli olarak egzersiz yapıyordu. Ortada kalp krizine yol açabilecek herhangi bir unsur bulunmuyordu fakat Killian olası sağlık problemleri için proaktif adımlar attı.

50. yaşını birkaç ay önce dolduran Scott Killian, yaşıyla ilgili sağlık sorunlarının olup olmadığını görmek amacıyla bir dizi testten geçti. Binlerce dolarlık bu testlerin sonuçlarına göre Scott Killian’ın herhangi bir sağlık problemi bulunmuyordu.

Kendisine bir Apple Watch alan Killian, haftada 3-4 gece Apple Watch’ı koluna takarak uyuyordu. Olayın yaşandığı gece saat 1’de HeartWatch uygulamasının alarmının çalmasıyla uykusundan uyandı. Uygulama kalp atışlarının arttığını gösteriyordu. Yani Killian herhangi bir sıkıntı hissetmiyor olsa bile kalp krizi geçiriyor olabilirdi.

Kolunda Apple Watch’a göre kalp atışları dakikada ortalama 49 olması gerekirken bir anda 121’e çıkmıştı. Veriler Killian’ın Apple Watch’ı aldığı günden bu yana kalp atış hızının bu seviyeye ilk kez geldiğini gösterdi.  Akabinde Killian hemen bir acil servise gitti. Yapılan ilk tetkiklere göre herhangi bir sorun olmadı görülüyordu. Fakat Killian durumdan şüphelenmişti. Elindeki verileri acil servis yetkilileri ile paylaştı. Durumu gören yetkililer kan testini de içeren bir dizi test daha yaptılar. Sonuçlar geldiğinde çok önemli bir detay ortaya çıkmıştı. Killian’ın vücudunda kalp krizine neden olmuş ya da olabilecek bir enzim bulunuyordu.

Killian durumu şu ifadelerle aktarıyor:

“Binlerce dolarlık testlerin hiçbiri bu bulguyu bulamadı. Eğer Apple Watch olmasaydı belki de uyurken ölecektim ve bir daha uyanamayacaktım.”

Her ne kadar teknolojinin zararlı yanlarında hemfikir olsak da böylesine nimetleri de yok değil.

Kaynak: 9to5mac

Bir Cevap Yazın