ŞİFA

Şifa ne demek biliyor musunuz ? Eminim bu kelime hakkında hepinizin bir düşüncesi vardır.

Gelin bu kelimeye bir de Kelly Noonan’ın belgeselinden bakalım. Bu belgeselde ruhani liderlerin, doktorların ve kronik hastaların hikayeleri; insan ruhu ve fiziksel sağlık arasındaki bağlantıyı ortaya koyduğu belirtilmiştir. Her hastalığın derinine indiğimiz zaman karşımıza hep ‘stres’ nedenli olduğu ortaya çıkmaktadır. Özetlersek eğer hasta olmamak için dilediğiniz kadar sağlıklı olduğunuzu düşünün elbet bir yerde neyi eksik yapıyorum diye kendinize soracaksınız..

Filmde yer verilen bir kanser hastası var. Aslına bakıldığı zaman kadın çok sağlıklı besleniyor, düzenli spor yapıyor hatta meditasyon hayatında çok önemli bir yere sahip. Fakat bir gün nükseden bir kanser olduğunu öğreniyor. Evresi az diye düşünürken 4. evre olduğu gerçeği yüzüne bir tokat gibi çarpıyor. Bu hastanın iyileşme süreci kısmını siz sevgili okurlara bırakıyorum.

Her şeyin zihinde başladığı ve zihinde bittiği önemli vurgular arasında yer alıyor. Aslında zihin o kadar da kötü değildir. Güçlü bir iyileşme yanıtını etkinleştirmek için görselleştirme yaparak hayal gücünüzü kullanabilirsiniz. Yıllardır hikaye, kanıt toplayan David R. Hamilton görselleştirmeyi kullanmış insanlarla yaptığı röportajlardan şu mesajı almış ‘hastalıktan sağlığa’.

Örnekler de şu şekilde ;

Kemoterapi gören hastalar ; aldıkları ilaçları küçük bir pirana balığı olarak hayal ediyor ve bu balıklar tümörü yiyor. Zihinlerinde gördükleri şey, tümörün giderek küçüldüğü ve sonunda tamamen bittiği.

Radyoterapi gören hastalar, radyasyonu yıldırım olarak görüyor şimşek düşüyor ve tümörü yakıyor. Ve yine tümör giderek küçülüyor ve sonunda yok oluyor.

Filmden tavsiyeler;

Hayata odaklanın.

-Size neşe veren bir şeye odaklanın.

-Sevgiye odaklanın.

-Sevdiklerinize odaklanın 

ve

her gününüzü sizi iyi hissettiren şeyleri yapmaya harcayın.

‘Eğer inanırsak başarabiliriz.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir