MADDİ MUTLULUK

Günümüz sorunu ; maddi mutluluk . Bulunduğumuz kuşağın bize getirdiği bizimse sorgulamadan kabullendiğimiz bir sorun.
Elimizdekiyle yetinmeyip hep daha fazlasını istediğimiz bir dönemdeyiz . Manevi mutluluk aramaktan çok maddi mutluluğa tutunmaya çalışıyoruz ve bu da beraberinde tatminsizliği getiriyor .
-Peki bu tüketimin adı nedir ?
-“Gösterişçi tüketim”
Tüketiciler sahip oldukları gücü ve statüyü diğer insanlara göstermeye ve bu sayede prestij ve üstünlük elde etme arayışı içerisinde olduğunu söylüyor “Popülerite İhtiyacı ve Tüketim” adlı kitabın yazarı “Hakan CENGİZ.”
Örneğin; pazara yeni sunulmuş bir telefon. Telefona sahip olduktan 5 ay sonra herkeste var olduğunu görünce bu durumdan mutsuzluk ve rahatsızlık duyuyoruz. Kısaca “tüketmek için tüketiyoruz.”
Maddi olan şeylerin bizi mutlu ettiği kanısındayız ve bu düşünceden sıyrılamıyoruz. Kısa vadeli mutluluk ve uzun vadede tatminkarsızlık yaşıyoruz.
Manevi mutluluğun azaldığı sözde bilinçli olduğumuz bu dönemde hayatı minimalize etmek yerine hep daha fazlasını istiyoruz. Elde edemediğimizde bunu kendimize büyük bir problemmiş gibi lanse ediyoruz.
Hepimizin bildiği ve kullandığı fakat uygulamakta zorlandığımız bir söz geliyor burada akıllara “Az insan, çok huzur “ veyahutta “Az eşya, çok huzur.”
Gösterişçi tüketimden uzak, minimalist bir yaşam hepimizi manevi mutluluğa götürecektir.

Aleyna Naz CİN

8 Comments

  1. Günümüzün en önemli sorununu çok güzel dile getirmişsiniz yazınızda bahsettiğiniz gibi minimalist yaşam hepimizi mutluluğa götürecek.

  2. Teknolojik gelişmelerden doğan doyumsuzluk büyük bir sorun haline gelmiş olup bazı değerler unutulmuş durumda. Bunun tam tersini uygulamak gerek. Güzel yazı 👍🏻

  3. Bu hayat tarzını. Trend olduğu dönemde bu şekilde düşünebilen tarafta yer alman çok güzel canım .Tebrik ediyorum kalemin şimdiden çok kuvvetli yazılarının devamını dilerim .

  4. Cagımız malesef tuketim cagi ve biseylere ulasmak kolay oldugu icin doyumsuz tuketim kanser gibi yayiliyor. Onemli noktalara dokunmussunuz. Guzel bi yazi olmus,elinize saglik.

  5. Tüketimi azaltmak bizim elimizdeyken, elimizde olan bir şeyi asla minimalize etmeye çalışmıyoruz. Güzel düşünceniz için teşekkür ederim, sadelikle kalın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir