HAYVAN ÇİFTLİĞİ

-

Okunması gereken en önemli yazarlardan biri olan ”George Orwell”ın hakikaten peri masalı niteleğindeki kitabı ”Hayvan Çiftliği”. Reel sosyalizmin etkisini en güzel şekilde betimleyen kitap.

İçerik kısmına geçmeden önce kitabın tasarımından, kullanılan görsellere kadar her şey o kadar güzel düşünülmüş ki.. Bölüm bölüm ayrılan bu kitabın sayfalarını okurken aklınıza hep diğer sayfada neler olacağı canlanıyor.

Beylik adında bir çiftliğin nasıl oluyor da hayvanların ayaklanması sonucu hayvan çiftliğine döndüğünü sosyalizmin etkisine dayandırarak açıklıyor. Koca Reis, Snowball, Benjamin, Napeleon ve daha nice karakterler.. 

Hayvan çiftliğinde bir domuzun diğer hayvanları kışkırtması sonucu devrim yaparak idareyi ele geçirmişlerdir. Devrimciler her hayvanın eşit şartlarda olduğunu belirten bir yasa hazırlamışlar fakat başa geçen lider bu yasayı kendisine göre değiştirmiştir. İnsanların kurmuş olduğu berbat sistemden kurtulmak isteyen hayvanlar eşitlikçi, daha güzel bir yaşam beklerken durum tabii ki böyle olmamıştır. Domuzların önderliğinde bulunan hayvanlar, başkaldırıyı yolundan saptırmış insanlardan daha baskıcı bir sistem oluşturmuşlardır.

”Dört ayak iyi, iki ayak kötü” sloganı bir anda domuzların insan gibi yaşamaya başlamaları sonucu çiftlikte koyunları kışkırtan hayvan sonucu ”dört ayak iyi, iki ayak daha iyi”ye bırakmıştır.

Tüm hayvanların eşit şartlarda olduğunu belirten yasaları ”bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar öbürlerinden daha eşittir’e dönmüştür.

Eserde hayvanları ele alarak insanları anlatmıştır. Kara mizah yoluyla toplum yapısını ve insanların kurmuş oldukları düzeni eleştirmiştir.

Aleyna Naz CİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir