DÜNYA EPİLEPSİ GÜNÜ

Tüm dünyada epilepsi farkındalığı oluşturmayı amaçlayan şubat ayının 2. pazartesini Epilepsi Günü’nde, Epilepsi (sara) hastalığının bilinirliği ve bu hastalıkla ilgili toplumsal bilinci artırmak amaçlanıyor. ‘Mor Gün‘ etkinliğine destek vermek için dünyanın birçok yerinde mor renkte kıyafetler giyiliyor. Kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlı olarak gerçekleşen ve beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkan bir hastalık olan Epilepsi hastalığının görülme sıklığı konusunda, dünyada bölgeler arasında herhangi bir farklılık yok. Epilepsi çok ani, kısa süreli davranış değişiklikleri ile kriz olarak kendini gösteriyor. Nöbet, beynin hangi bölgesinden kaynaklanıyorsa o bölgeye göre hasta üzerinde belirtiler gözlemleniyor. Genellikle nöbetler 1-2 dakika sürüyor ve kendiliğinden geçiyor.

EPİLEPSİ İÇİN BAK, BİR HAYAT DEĞİŞTİR

Epilepsi hakkındaki en büyük ön yargıların, hastalığın bulaşıcı olduğu yönündeki yanlış bilgiden kaynaklandığı görülüyor. Araştırma verilerine göre her 5 kişiden 3’ü, yakınlarının epilepsi hastası bir bireyle evlenmesini istemediğini belirtiyor. Yine her 5 kişiden 2’si  epilepsi hastalarının çoğunda zekâ ve fiziksel gelişim geriliği olduğunu düşünüyor. Araştırma aynı zamanda her 4 kişiden 1’inin, “yönetici ya da patron olsam epilepsi hastası bir bireyi işe almam” dediğini ortaya koyuyor. Okul çağında çocuk sahibi olan ebeveynlerin de epilepsi hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığı görülüyor. Öyle ki katılımcıların yüzde 36’sı, çocuklarının epilepsi hastası bir öğretmenden eğitim almasını istemediğini vurguluyor.  

EPİLEPSİ , YARATICILIĞI GELİŞTİREBİLİR!

Hastalık hakkında yapılan küresel araştırmalar kapsamında epilepsinin bireylerde yaratıcılığı olumlu etkilediğini vurgulayan Prof. Dr. Yeni; “Yetişme çağındaki epilepsi hastası çocuklar, yaratıcılıklarının geliştirileceği dersler ve hobilerle desteklenmeli. Bugüne kadar yetenekleriyle tarihe adını yazdıran Vincent Van Gogh, Leonardo Da Vinci, Margaux Hemingway gibi birçok sanatçının aynı zamanda epilepsi hastası bireyler olduklarını unutmamak ve çocuklara, hayatlarına sağlıklı birer birey gibi devam etmede epilepsinin bir engel olmadığını öğretmek gerekiyor” dedi.

EPİLEPSİ NÖBETİ GEÇİREN KİŞİYE İLKYARDIM UYGULAMASI;

-Kişi güvenli bir yere yatırılmalıdır.

-Etrafındaki eşyalar çarpma tehlikesine karşı uzaklaştırılmalıdır.

-Soğan ve kolonya gibi şeyler koklatılmamalıdır.

-Kişinin hareketleri bilinçsizce yapıldığından durdurulmaya çalışılması fayda göstermez.

-Üzerindeki sıkı giyişiler gevşetilmeli.

-Kişi yavaşça kendine gelir. Fakat kendi haline bırakılmamalıdır, kendini yaralamasına sebep olabilir.

-Nöbet geçiren kişi dişlerini sıkıyorsa kesinlikle elinizle açmaya çalışmayın. Sert bir cismi azına sokarak dilinin solunum yolunu tıkamasını önleyin.


EPİLEPSİ BULAŞICI DEĞİLDİR! GÖRMEZDEN GELMEK BULAŞICIDIR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir