MUTLULUĞUN FORMÜLÜ

 Mutlu olmak için neler yapıyoruz? Mutlu olmanın formülü nedir? Kimisine çok zor kimisine ise çok kolay olan bu soruların cevabı inançla başlar. Kendinizi sevmekle başlar. Güvenle ve sevgiyle desteklenir.
  Rutin yaptığımız işler sıkıcı, yorucu, bunaltıcı olabilir ama kafamızı yukarı kaldırdığımız da mavinin en güzel tonlarıyla oluşan bulutların süslediği bu gökyüzüne bakmak bile küçük bir mutluluk küçük bir huzurdur. Yolda yürürken bir çocuğun başını okşamak onun varlığını ona hissettirmek bile mutluluktur. Tüm olumsuzluklara rağmen sabah uyanacağını bilmek yeni bir günün olacağını bilmek dahi mutluluktur. Yeni gün demek yeni çözümler yeni umutlar demektir. Umut etmek ise inançla başlar. Yapacaklarınızı, hedeflediklerimizi yapılması gereken işleri yapmak için inanmak gerekir. İnandıkça umut, umut ettikçe başarı, başarılı olunca mutluluğu yakalarız. Sevdiğimiz insanları özel hissettirmek için hediyelere boğmaya gerek yok onlara ‘seni seviyorum’ demek, içten sarılmak, küçük bir tebessüm bile mutlu olmaya yeter. Etrafınızda ufacık şeylere mutlu olan insanlar varsa onları sevin, kaybetmeyin onlar mutluluk sebeplerimizdir. Eski dahi olsa bir kitap kokusu bile büyük anılar ama küçük mutluluklara sebep olabilir. Aslında hayat sıkıcı değil bizler yorulup gözümüzde büyütüyoruz. Büyük şeyler değil sadece elimizde neler var onlara bakarak onlara sahip çıkarak da mutlu oluruz.
  Kendinizi özgürlüğe adadıkça mutluluğun tarifini bile yapamayız. Özgür insanlar, inançlı insanlar, umut etmeyi bilen insanlar mutluluğa ulaşan insanlardır. Sadece gökyüzüne bakın yağmur yağdıktan sonra gökkuşağı ve güneş açıyorsa mutluluk yakındır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir