Sizin İçin Zenginlik Ne?

Sizin için zenginlik ne ifade ediyor bilmiyorum ama ben sizlere hayatımda sahip olduğum zenginlikten bahsetmek istiyorum.

İçindeki sevginin karşılığı onunla bir başkadır. Cimrilik, kıskançlık, bencillik gibi bu tür kötü duygular barındırmazsın. Mutluluğu ve üzüntüyü tek başına değil iki kişi birlikte yaşarsın. Daima ona güvenirsin; çünkü kendini onda görürsün. Güven aranızdaki en sadık köprüdür. Paylaşacağınız o kadar şey vardır ki bitmez bir ömür boyu. Paylaştıkça heyecanlanır, noktadan virgüller çıkartırsın. Saatlerce konuşmussundur; ama sana sadece dakikalar geçmiş gibi gelir. Onunla geçen zaman çabuk geçer, hemde o zamanın nasıl geçtiğinin farkına bile varmazsın. Didişip dursanız da bazen bu sizi daha çok yakınlaştırır birbirinize. Aranızda sen-ben yoktur, biz vardır. Bir şey yiyorsan ve eğer bir taneyse paylaşırsınız. Büyük parça sana gelirse ‘biraz daha al’ dersin. Sen onu düşünürsün, o seni düşünür işte… Kırmak istemediğin halde kırılırsa içiniz yanar, o kadar çok üzülürsünüz ki doya doya ağlarsınız bile onun için. Yüzündeki ufak tebessümü görebilmek için her şeyi yapabilirsiniz. Aranızdaki bu sevginin, küçük bir kırgınlıkla gevşeyeceğini sanarlar etrafınızdaki insanlar. Bence hiç de gevşemez. Peki, anlattığım bu cümlelerle neler belirdi aklınızda? Kardeş..? Sevgili..? Hayır! Saçma sapan şeylere saatlerce gülerken bulursanız kendinizi yanınızdaki gerçek bir DOST‘tur.

Dostluğun kolları birbirimizi dünyanın bir ucundan bir ucuna kucaklayabilecek kadar uzundur. Gerçek dostluğun ne olduğunu bilirim; bildiğim için de dostumu kendime çekmekten çok, kendimi ona veririm. Ona iyilik etmeyi onun bana iyilik etmesinden daha çok isterim. O bana en büyük iyiliği kendine iyilik ettiği zaman etmiş olur.

Ben dostluğa değer veriyorum. Kimi insanın beceremediği bir şeydir bu. Aslında her insan becerir değer vermeyi ama ‘değer verdiğime değer mi?’ düşüncesidir belki sizleri değer vermekten uzaklaştıran. Çünkü insan bir kişiden darbe yediği vakit herkese aynı önyargıyı besliyor; ama her ne olursa olsun verilecek değere layık insanlar her zaman bellidir. Onlar saf ve temizdir içlerinde hiçbir kibir, menfaat duygusu, önyargı yoktur. Öyle insanlara ne kadar değer versen de az gelir.

    İşte benim hayatımdaki en büyük zenginlik değerli dostlardır. Hani bir söz vardır: “Ben hiç para biriktirmedim, dost biriktirdim, arkadaş biriktirdim.” Asıl zenginlik gerçekten budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir