Dünya AIDS Günü

1 Aralık Dünya AIDS Günü , her gün farkında olmamız gereken hastalığın farkındalığını artırmak için önemli bir gün.

AIDS nedir, nasıl bulaşır?

AIDS, HIV isimli virüsün bağışıklık sistemine saldırmasıyla bulaşan bir hastalıktır yani sıkça düşünülenin aksine AIDS ve HIV aynı şey değildir. HIV virüsü, akyuvar hücrelerini yıkar ve bu hücrelerin içinde çoğalır. Virüs kan ve anne sütünde bulunabilir.

Hamile birinde bulunan HIV virüsü, kan yoluyla bebeğe geçebilir veya doğum sonrası emzirme yoluyla bulaşma ihtimali vardır. Korunmasız ilişki de HIV’in en bilinen bulaşma yöntemlerinden biridir (anal ilişki, AIDS’in bulaşması açısından en riskli ilişkidir).

Dünyada HIV virüsünü taşıyan insanların sadece %60’ı bu durumun farkındadır, %40’ı ise hala bu durumun farkında değillerdir(14 milyondan fazla insan). Bu virüsü taşıyıp taşımadığınızdan emin olmanın tek yolu gidip test yaptırmaktır.

Türkiye’de AIDS ne durumda?

Sağlık Bakanlığı‘nın yayınladığı verilere göre, Türkiye’de AIDS ile yaşayan insanların %84,3’ü erkek, 15,7’si kadındır ve Türkiye’de 24-29 yaş arasında yoğunluk göstermektedir. Dünya genelinde AIDS gittikçe azalırken Türkiye’de son verilere göre bu oran %465 artmıştır ve bu artışın en büyük sebebiyse halkın hastalık konusunda bilinçsiz olmasıdır.

Kırmızı Kurdele Ne Anlama geliyor ?

Kırmızı kurdele, AIDS ile yaşayan insanlar için destek ve farkındalık yaratmayı simgeleyen evrensel bir semboldür. Kırmızı rengin seçilme nedeni bu rengin cesareti, tutkuyu, sevgi ve aşkı simgeliyor olmasıdır. Her yıl 1 Aralık’ta dünyanın dört bir yanından insanlar kırmızı kurdelelerini yakalarına farkındalığı artırmak ve AIDS’in uçup gitmediğini dünyada hala var olduğunu belirtmek için takarlar. Siz de bu yıl 1 Aralık’ta bir kırmızı kurdeleyle bu farkındalığa destek olabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir