LEV TOLSTOY – DİRİLİŞ

 Lev Tolstoy Diriliş romanın da bize adalet sistemindeki yanlış uygulamaları, haksızlıkları, dışlanmaları ve bu uygulamalara maruz kalan bir kadın ve aynı kaderi paylaşan diğer mahkûmların karşılaştığı haksızlıkları çarpıcı ve etkileyici bir şekilde anlatmıştır.
Nehludov gösterişe düşkün ve aynı zamanda şaşalı ortam içinde yaşam sürmekteyken bir mahkemede önceden birlikte olduğu ve daha sonra onu terk edip bıraktığı Katyuşa ile karşılaşır.
Katyuşa kimsesizdir ve aynı zamanda maddi durumu da kötüdür. Sürekli iş arayışlarına girmiş ve girdiği işlerde çalıştığı ortamdaki kişiler genellikle ona sarkıntılık etmiştir ve en sonunda da hastanenin birinde işe girer. Orada ki odacı ona yaklaşmak ister ve Katyuşa onu reddeder ve kendine yaklaştırmaz o sırada dışarıda ki personellerde sesi duyar ve odaya bir hanımla dalarlar. Kadın hiç beklemediği bir anda iftiraya kurban gider ve mahkemeye verilir. Dimitri vicdan muhasebesine girer ve daha önce terk ettiği Katyuşayı kurtarmak ister, bunun için yemin eder.
Katyuşa‘ya en fazla birkaç ay ceza verileceği düşünülürken en ağır cezaya çarptırılır. Dimitri bu durumdan rahatsız olup ona evlilik teklifi eder. Katyuşa Dimitri’yi çok sevdiği halde ısrarla teklifi reddeder.
Katyuşa‘ya kürek mahkûmiyeti verilir yani Sibirya‘ya sürgün edilir. Dimitri tüm mal varlığını satarak Sibirya’ya gider. Bu yolculuk esnasında başındaki gardiyanlar hem kadına hem de diğer mahkûmlara kötü davranır. Dimitri bu durumdan rahatsız olur ve onlara yardımcı olmak ister. Bu sırada da Katyuşa‘ya affedildiği haberi gelir. Katyuşa Dimitri’yi bırakıp başka bir mahkumla evlenir. Bu olay Dimitri’yi çok kötü bir şekilde etkiler ve dünyada adaletin var olamayacağını düşünmeye başlar. Aradığı mutlak adaleti İncil‘de bularak yeni düşünceler benimser.

Bana göre “Diriliş” Tolstoy‘un “Anna Karenina”sı kadar önemli bir eserdir. Dünyada adaletin var olamayacağından bahseder. Diriliş, sadece üst kesimin alt tabakayı sömürmesini, toplumsal eşitsizliği, haksızlıkları, yanlış uygulamaları konu edinmemiş yanlış yürütülen adalet sistemini ve ceza hukukunu da güzel bir şekilde eleştirmiştir. Şu bir gerçek ki kitap her insanda farklı bir etki bırakabilir. Ben kitabı çok beğendim, siz değerli okuyucularımıza da
Şiddetle tavsiye ederim.

~ ASLI CANPOLAT~

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir