MACBETH

Yazan: William Shakespeare
Çeviren: Orhan Burian
Rejisör: Bozkurt Kuruç
2 Perde
2 Saat 30 Dakika

William Shakespeare
16. yüzyılın ikinci yarısında doğduğu düşünülen İngiliz büyük yazar, şair ve oyuncu. Kimilerine göre İngiltere’nin dünyaya armağan ettiği dram ilahi, ‘Avon’un Ozanı’. Yazar, yönetmen, oyuncu ve tiyatro müdürü olarak tiyatronun her alanında görev almıştır. Günlük yaşantısında da yerel yönetimde sulh hâkimliği ve belediye başkanlığı görevlerini üstlenmiştir. 1594 yılında Lord Chamberlain’s Men’in oyuncuları arasına katılmış ve bu tiyatro zamanın en önemli tiyatrolarından biri, kendisi de en büyük oyuncularından biri olmuştur. Shakespeare 23 Nisan 1616 yılında hayata veda etmiştir ve mezar taşında ismi olmamakla birlikte kendinin yazdığı varsayılan birkaç mısra bulunmaktadır.

‘’İktidar Kirletir, Mutlak İktidar Mutlaka Kirletir’’
Micheal Bucanin
Gelecekten haber veren üç cadının kehanetinin gerçekleşmesiyle, güçlü bir komutan olan Macbeth savaşta elde ettiği başarısı ile Kral Duncan tarafından Cawdor Bey’i ilan edilir. Bu olay neticesinde Kral, Macbeth’in şatosunu ziyaret edecektir. Macbeth bu onurlu haberi eşi Leydi Macbeth e haber vermek için yola çıkar bu sırada mutlulukla kocasını bekleyen Leydi’nin aklında kocasının krallık makamına yükselebileceği bir plan vardır. Kendini kraliçe Macbeth’i ise kral yapacak olan kurguladığı cinayeti kocasına anlatarak ikna etmeyi başarır. O gece büyük bir sadakat ile bağlı olduğu Duncan’ın canını alır ve hiçbir şey hem kendi hem eşi Leydi Macbeth için eskisi gibi olmayacaktır.
Bu olaydan sonra iktidara sahip olan Macbeth günden güne taht gücünün büyüsüne, yüceliğine kendini kaptırır ve git gide gaddarlaşır. Leydi Macbeth ise sebep olduğu suikastın etkisinden kurtulamaz. Bunun için günler gecelerce ellerini yıkar ama Duncan’ın kanını ellerinden hiçbir şey temizlemez.
Gözünü iktidar hırsı bürüyen Macbet’i Leydi’nin ölüm haberi bile durdurmaz çünkü iktidarı bırakıp gitmek için vakit hep erkendir. Malcom’ın ordusu şatosunu kuşatmasının ardından ne kadar dirense de Macbeth zamanında tüm ailesini katlettiği Macduff tarafından kafası kesilerek öldürülür. Böylece Malcom hak ettiği üzere tahta geçer ve İskoçya eski huzurlu günlerine geri döner.
Yazar Görüşleri
Başarının güç, ihtiras ve doyumsuzlukla ne denli bir ölümcül silah olabileceğini gözlerimizin önüne seren bir Shaskespeare eseri Macbeth. Kuşkusuz tiyatronun en büyük ustalarından biri tarafından kaleme alınmış bu eser için ne denli övgü etsek az o nedenle ben daha çok eserin sahneleniğine değinmek, düşüncelerimi dile getirmek istiyorum.
Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından 2013-2014 sezonun başından beri sergilenen ve hala sahnelenmeye devam eden oyunda Macbet’i usta oyuncu Sinan Pekinton canlandırırken eşi Leydi Macbeth rolünde ise yine usta oyuncu İpek Çeken’i görüyoruz. Belki de tiyatronun sinemadan en büyük farkıdır oyuncuların canlı canlı ele geçirmesi yüreğimizi, bedenimizi; o duyguyu iliklerimize an ve an canlı bir şekilde yedirmesi. Bir tiyatro oyununda ne kadar gerilebiliriz? O vücudumuzu saran sinsi tedirginliği ne denli hissedebilirizin bire bir cevabını veriyor Leydi Macbeth bizlere. Oyun sonunda dudaklarımdan dökülen şaşkın ve duygulu bir ‘’harika’’ vurgusu, anlatmaya çabalasam sayfalarca sürecek mükemmel bir İpek Çeken oyunculuğunu dillendirme çabamın bir göstergesi olarak aklımda kalanlardan.
Oyunun ekibinde dramaturg olarak görev olan Pınar Merterkek’in oyun üzerine kaleme aldığı yazısında da gözüme çarpan önemli bir incelemede bulunmakta. Dönemin kadınlara karşı sergilenen baskıcı ve kısıtlayıcı yapıyı oyunda Leydi Macbeth’in bu kısıtlamalara karşın eşi üzerinde kurmaya çalıştığı ve başarılı olduğu egemenlikte ayrıca cadıların sanki bir öç almak amacı ile Macbeth’i aldatıp yıkımını hazırlamalarında görebildiğimizi belirtmiş.
Son olarak söylemeliyim ki kesinlikle seyredilmesi gereken bir şaheser olan Macbeth’e Ankara Devlet Tiyatrosu çok ayrı bir güzellik ve eşsizlikle bizlere sunuyor. Umarım bir gün sizlerde seyretme sansı bulabilirsiniz.

MEDİNE TOKAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir