Ne Zor Şeymiş Beklemek

Beklemek nedir? Gideni uğurlarken arkasından, dönüşünü beklersin. Hayatına yön vereceğini düşündüğün gelişmelerin sonucunu beklersin. Etmiş olduğun en içten duanın karşılığını ne zaman göreceğini, gerçekleşeceğini beklersin merakla.
Hayatımız beklemekle geçiyor; ama zaman beklemiyor. Ne giden geri geliyor, ne de hayatındaki beklentilerinin karşılığını alıyorsun. Neden olur bilmem ama bir burukluk sarar içini, nefesin daralır. Konuşmaya mecalin kalmaz. Ne yaparsan yap olmaz bazen, değişmez gerçekleşen o anlar. Bilirsin ruhundaki gerginliğin sonucunda olacakları, görürsün. Beklerken kim bilir neler yaşarsın içinde, bakarsın başka bir dünya var olmuş zihninde. Kendini başka rollere kaptırır, başka hayaller peşinde koşmaktan alamazsın. Belki de bir figüransındır başkasının hayalindeki. Beklerken kuşku ile dolar aklın. Doğru düşünemezsin, yanlış ifadelerle yalnızlaşırsın.

     Ne zor şeymiş beklemek…

Hayatına yön vermek için yürürsün beklenen tren garında. Her vagon başka düşlere kapı açar; yeni hikâyelerle yola devam edersin. Hiçbir şey beklediğin gibi değildir zamanla anlarsın. Peki, sen ne bekliyorsun? Özlem mi? Güven mi? Yoksa yüreğine yer edinmiş bir kişi mi? Baktığımızda herkesin beklediği şey farklıdır. Gökkuşağı gibidir her beklenenin rengi ayrı ve başka yollardır.

Canın yanmasın istersin beklerken, mutluluk uzaktır beklenen şey/kişi gelmezken. Bir haber duymak istersin seni mutlu edecek, bir çift göz görmek istersin seni sevecek. Beklerken her birimizin umudu vardır elbette. Nasıl bir umut var olmuş ise tükenmez yüreğimizde. Kaybetmeyiz, daha doğrusu kaybetmek istemeyiz aksine büyütürüz tüm benliğimizde. Çıkmaz sokaksa yollar, buluruz bir ihtimal çözümünü. Hayat ihtimallerden ibaret ve bizler her gün binlerce ihtimali yaşıyoruz. Bazen bir mesajla mutlu olursun cümleler gülümsetir seni, bazen de beklediğin mesajla yıkılırsın her harfi ağlatır gözlerini. İnsan zaten hep beklemesi gerektiğinde bir şeyler bekler öyle değil mi? İşte bu yüzden insan, beklentileri kadar mutsuzdur. Beklentileri kadar çabuk yorulur, tükenir, yaşlanır. Beklenti olmasaydı çok daha rahat bir hayat sürebilirdik belki de. Attığın her adım bir beklenti barındırıyor. Ne olacağını bilmeden yaptığın her işte hep aynı şeydir seni yoran; beklentilerin…

    William Shakspeare’ ın bir sözüyle bitirmek istiyorum.
“Kendimi her zaman mutlu hissederim. Neden biliyor musunuz? Çünkü kimseden bir şey ummam. Beklentiler daima yaralar.
                                                                                               Kübra Nur HAYTA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir