Bunları Biliyor Muydunuz ?

Birazdan okuyacağınız bilgiler aslında yanlış bilinen, şaşırtıcı, ilginç bir o kadar da eğlenceli olduğunu düşündüğüm kısa bilgilerden ibarettir. Farklı kaynaklardan yararlanılmış olup ve bazı bilgilerin kesin doğruluğu kanıtlanmamıştır. Keyifli okumalar…

1)‘Dünyanın en hızlı büyüyen bitkisi Bambu. Bir günde 90 cm kadar uzuyor.”

2)”ınsan kalbi günde ortalama 100.000 kez çarpar”

3)Kalınlığı ve büyüklüğü ne olursa olsun hiçbir kağıt parçası 7 kereden fazla katlanamaz ! Deneyebilirsiniz  

4)”İnsan midesi, 2 hafta da bir ”iç zarını” yenilemek zorundadır. Aksi halde kendi kendini sindirir. ”

5)Çikolata köpekleri öldürebilir. Çikolata onların kalbine ve sinir sistemine zarar verir.

6)”Bir insanın yataktan düşerek ölme olasılığı iki milyonda birdir.”

7)Amerikan hava yolları, uçuşlarda yolculara sunduğu kahvaltılarda, her tepsiden bir zeytini kaldırarak 1987 yılında 40 bin dolar kâr etmiştir.

8)”Çita; saatte 70 kilometrelik hıza sadece 2 saniyede çıkar.”

9)Venüs saat yönünde dönen tek gezegendir. Bu yönü ile de diğer gezegenlerin tümünden ayrılır. Ayrıca Venüs’ün atmosferinde ağırlıklı olarak karbondioksit bulunur. Bu yüzden de sera etkisi yaratıp tüm ısıyı depolar.

10)”Gözlerimizi açık tutarak, kesinlikle hapşıramayız!”

11) ” Bal bozulmayan tek gıdadır.  Bunun nedeni içinde su bulundurmayan çok yoğun bir madde olmasıdır. ıçinde su bulundurmadığı için mikroorganizmalara yaşam alanı barındırmaz. Mikroorganizmanın olmadığı bir ortam ise bozulmanın olmadığı ortamdır. Ama bal bir süre sonra şekerlenmeye başlar. Bu bozulma değildir. Ilık su içine daldırdığınızda kristalleşmiş bal, bir zaman sonra tekrar eski haline (hemen hemen) gelir.

12)Çin Seddi’nin uzaydan görülebildiği iddia edilir. Fakat Apollo astronotları Çin Seddi’nin Ay’dan gözükmediğini teyit etmişlerdir.

13)Dilimizin farklı bölümleri, farklı tatları algılar değil mi? Yanlış! Bilimsel olarak yapılan araştırmalar sonucu bütün tatların dilin bütün bölümlerinde algılandığı kanıtlanmıştır. Yalnızca dilin bazı bölgeleri bazı tatlara daha hassastır.

14)Bukalemunların çevreleriyle uyum sağlamak için renk değiştirdiği düşünülür. Ancak bu da yanlış bir bilgidir. Bukalemunlar, ruh halleri, sıcaklık ve ışığa maruz kalmalarına göre renklerini deriştirirler.

  ”BUNLARI Biliyor MUYDUNUZ?”     

İslam fındık

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir