30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı


Gözünüzde bir canlandırın çocuğunuzun bir gün “baba 30 Ağustos önceden bayram olarak kutlanıyormuş 30 Ağustos ’da ne oldu?” diye sorarsa ne diyeceksiniz? Çünkü öyle bir algı yönetimi yapılıyor ki 30 Ağustos gibi bir tarihi bile artık sadece bir tatil fırsatı olarak görüp anlamanı unutmaya başladık, bir çok milli bayram gibi…

  Aklı olup düşünebilen herkes bu ülkede özgürce yaşıyorsak bunu Atatürk ve beraberinde savaşan şehitlerimize borçlu olduğumuzu inkar edemezler. İnkar edenler zaten bu bayramlarımızı, bu değerlerimizi bize unutturmaya çalışanlardır. Çünkü onlar insanların özgür iradeleriyle yaşayıp düşünmelerini istemezler öyle bir ortamda hayallerini gerçekleştiremeyeceklerini bilirler.

  Zafer Bayramı 1922 yılında 26 Ağustos ’ta başlayıp, 30 Ağustos ’ta Dumlupınar ’da Mustafa Kemal ’in başkumandanlarında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır.
işgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 
30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. O nedenle Ülkenin topraklarını kendi malıymış gibi yabancılara satanlardan bunu anlamalarını beklemek yanlış olur.

  30 Ağustos Zaferi ilk olarak 30 Ağustos 1923 ’te Ankara Afyon ve İzmir’de şenlikler düzenlenerek kutlanmıştır.
1935’te çıkarılan bir yasayla da Zafer Bayramı olarak kabul edilmiştir.

Atatürk bir söyleminde  dediği gibi ‘başlı başına bir zafer boşa gitmiş bir gayret olur.’ 30 Ağustosların boşa gitmemesi için değerlerimizin kıymetini bilin. Kör cahillere bırakılmayacak kadar güzel olan ülkemiz kolay kazanılmadı unutmayın!
Çocuklarınıza bu değerlerimizi, milli bayramlarımızı gerçek haliyle öğretin işte o zaman bir umut olur.

Hiç bir zafer gaye değildir. Zafer, ancak kendisinden daha büyük olan gayeyi elde etmek için gerekir en belli başlı vasıtadır. Gaye, fikirdir.
Zafer, bir fikrin istihsaline (elde edilmesine) hizmeti nispetinde kıymet (değer) ifade eder. Bir fikrin istihsaline dayanmayan bir zafer payidar olamaz (yaşayamaz) . O,boş bir gayrettir.
Her büyük meydan muharebesinden, 
her büyük zaferin kazanılmasından sonra yeni bir alem (dünya) doğmalıdır. Yoksa başla başına bir zafer, boşa gitmiş bir gayret olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir