UMUT IŞIĞI

Karamsar dünyamızın umut ışıkları. Sahi hangi ara bu kadar karamsar olduk ve kapandı ışıklar. Nereden geldi bu gökyüzüne bakarken göremediğimiz umutlar? Rengarenk kapılar açılırken ardı sıra gelmeyen bu umutsuzluk hissiyatı hangi vicdanın oyunuydu? Yaşam mı yaşayamamak mı? Suallerin ardı kesilmeyen bir dünyada bir nokta kadar görünmesek de yaşayacak olan bizlersek kime bu karamsarlığımız? Fazla sevgiden mi sevgisizlikten mi? Aslında sevgi denen şeyin ne kadar masum ve saf olduğunu hissedebiliyor olsaydık her zerremizde belki de vicdan denen şeyin varlığı bu kadar rahatsız etmezdi.
          Sevgi denen duygunun veya ne diye adlandırırsanız artık anlamı farklılaşsa da insanlarda çıkış noktası saflık değil de nedir? Sevginin umut ışığı olması gerekirken hayatımızda neden karamsarlık simgesi ilan ettik. Evet, evet bunu biz yaptık. Karşılıklı sevgi denen şeyin anlamı menfaatsel duygular değil de nedir? Sevgi; adını koyamadığın, sebebini bilmediğin, anlamlandıramadığın ve birçok duyguyu saflaştıran muazzam bir duygudur, sevmesini bilene.
          Bir insanı kaşından, gözünden, sesinden, karakterinden sevmek hangi sevginin açıklamasına sığardı ki? Sığmaz. Çünkü bunun adı sevgi olmaz. Bir insanı sevmek onu yokken bile hissedebilmek, dokunamadığın da bile içindeki varlığına şükretmektir. Sahi şükretmeyi biliyor muyuz? Bazen bazı duygular anlamını yitirir ve bazıları da anlam kazanır hayatımızda. Şu zamana kadar yaşadığınız tüm anları düşünün ve kendinize şu soruyu yöneltin : ”Neler kazandı duygularım veya neler kaybetti?”.  Yaşadığımız her anın çok fazla önemi var ve kaybedecek tek bir saniyemiz olmamalı. Bir daha bu tarihe ve bu saate geri dönemeyeceğiz mesela ve aynı şeyleri hissedemeyeceğiz belki de… Peki neden bu korku? Sevdiğini söylemek ve bunu içten hissedip söyleyememek hangi duygunun açıklaması? Acizlik mi, cesaretsizlik mi?
          Bazı şeyleri söylemek için çok geç olmadan karamsar dünyamızı aydınlatan umut ışıklarını yakalım bu gece ve bırakalım gökyüzüne karışsın.
         Her umut ışığının umududur mavi bir kelebek, hatta o ışığın kendisidir.

Aleyna Naz CİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir