Engelsiz Yarınlar İçin..

Bu yazımı tüm engelli kardeşlerime ve tüm engelli adayı olan bizler için kaleme almak istedim..

Birkaç gün önce güzel bir video izledim. Bu video büyük bir sosyal sorumluluk barındıran ve izleyenlerin gözyaşlarına hakim olamadığı mükemmel bir çalışma olmuş. Bu çalışmayla ilgili düşüncelerimi kaleme almak ve sizlere aktarmak istedim. Videoyu izlerken Muharrem’in sahip olduğu tarifsiz mutluluk hepimize armağan oldu. Eminim ki sizlerde izlerken, daha önce izleyenler gibi duygu yüklü olacaksınız..

Bu konuda kısa ve öz olarak görüğüm şudur; toplumun tamamına “işaret dili” eğitimi almaları yönünde teşvikler yapılmalı hatta bu eğitim zorunlu hale getirilmelidir. Özellikle restoranlar, otobüs firmaları, marketler, alışveriş merkezleri bu konuda bir adım daha önde olmalıdırlar. Belki bu yoruma olumsuz yaklaşımlar olabilir ancak şöyle düşünmekte fayda var. Konuşabildiğimiz halde anlaşılamadığımız ya da yanlış anlaşılabildiğimiz bir çok durumla karşı karşıya kalmışızdır ve bu durum kabul edersiniz ki bizi her defasında mutsuz etmiştir. Engelli kardeşlerimizin karşı karşıya kaldıkları durumlar bilinenin aksine çok daha farklıdır. Onlara cevap vermemek, onlara engellerini sanki utanmaları gereken bir durum gibi lanse etmek, geri dönüşü olmayan bir içine kapanıklılık yaratabilir.

Unutmayalım yarının hiç bir garantisi bulunmamakla birlikte bizler birer engelli adayıyız. Bu yüzden periyodik zamanlarda verilebilecek eğitimlerle toplumumuz hem pratik hem teorik olarak bilinçlendirilecek, bu bilinç beraberinde daha yaşanabilir yarınları getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir