LAS FALLAS FESTİVALİ

Las Fallas Festivali, İspanya’nın Valencia şehrinde her sene 15-19 Mart tarihleri arasında kutlanıyor. Milyonlarca kişinin katıldığı festivalde, fallas adı verilen köpük, karton, plastik veya tahta gibi kolay yanan maddelerden yapılan dev kuklalar ateşe veriliyor.

Bu çılgın festivalin çıkış noktasına dair pek çok rivayet bulunuyor. Bunlardan birisi, Valencia’da yaşayan ve çocuklara kukla oyuncaklar yapan San Jose adlı marangozun atölyesinin çıkan bir yangında kül olmasına dayanıyor. Bu yangından sonra Valencia halkı her yıl Mart ayında yaptıkları kuklaları yakarak marangozu anmaya başlıyor ve bu anma günümüze Las Fallas Festivali olarak ulaşıyor.

Las fallas; falla yapımı, sergilenmesi, yarışmaya katılması ve son olarak yakılması sürecini kapsayan bir festival. Yapımı neredeyse 1 yıl süren bu kuklalar her yıl farklı temaları barındırıyor. Mizah içeren ögeleri, popüler kültürü, ünlü sanatçıları, yerel ya da dünyanın tanıdığı politik figürleri temsil ediyor. En yaygın olanları ise geçen seneye dair kınanan sosyal olayları eleştirel bir bakış açısıyla sergilemek için yapılan kuklalardır. En ihtişamlı ve etkileyici olarak seçilenleri “Seccion Especial” kategorisine alınır ve bunlardan biri Belediye Binası önünde sergilenir. Festival sürecinde ziyaretçilerin katılımıyla yapılan oylamada en yüksek oyu alan kukla ise “La Crema” adı verilen yakılma töreninde yanmaktan kurtulur ve Fallas Müzesi’ne konur.

Valencialılar, heykellerin yanıp kül olmasıyla kötülüklerden arınacaklarına ve baharla birlikte küllerinden yeniden güzelliklerin doğacağına inanıyorlar. Bu inanca dair felsefeleri ise şöyle: “Bir şeyi yakarsan, yeni bir şeye başlarsın ve yeni her zaman iyidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir