1-7 NİSAN KANSERLE SAVAŞ HAFTASI

Nisan ayının ilk haftası (1 – 7 Nisan) Ülkemizde Kanser Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu kutlamalarda özellikle kansere karşı alınacak önlemler ve bilinçlendirme amaçlı çalışmalara ağırlık verilmektedir. Kanser bir hücre hastalığıdır.

Hücre, canlıların yapı taşıdır. Yapıları ve fonksiyonları birbirine benzeyen hücreler bir araya gelerek dokuları, dokular birleşerek organları ve sistemleri oluştururlar. Hücrenin temel özelliği bölünüp çoğalmasıdır. Bölünüp çoğalan hücreler vücuttan atılırlar. Kanser, hücrenin bölünüp çoğalması sonucu oluşur. Kanserli hastalarda hücre, canlının zararına çoğalmaktadır. Organların fonksiyonlarını yapmalarını önler. Halk sağlığı bakımından kanserin önemi; hastalığın öldürücü olması ve fazlaca görülmesidir. Bu açıdan bakarsak kanser hastalığı dünyanın en önemli sağlık problemidir. Kanserle mücadele edebilmek, zararlarını azaltabilmek için halka hastalığın önemini ve kanserle savaş yollarını insanlara aktarmak, öğretmek gerekmektedir.Kanser konusu ile ilgili hastaya yardımcı olmak, hastalık ile ilgili araştırmaları desteklemek, hekimlerin eğitimine yardımcı olmak için 1947 yılında Ankara’da Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu isimli ile bir dernek kuruldu. Dernek kuruluşundan bu yana vatandaşları kanserin erken tanımı ve iyileştirme hususlarında uyarıyor. Kanser ile ilgili bilgi sahibi olmamız için araştırmalar ve çalışmalar yapıyor. Bu kuruluş 1952 senesinden beri Türk Kanser Haberleri isimli bir dergi çıkarmakta, isteyenlere dergiyi parasız göndermektedir.1956 senesinde Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’nun tavsiyesi ile Nisan ayının ilk haftası Türkiyede Kanser Savaş Haftası olarak kabul edildi. Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’nun çabaları ile Türkiye’de ilk kanser hastanesi, 1956 yılında Ankara’da açıldı. Kanser hastalığının gerçek sebebi tam anlamıyla bilinmiyor. Fakat çok alkol ve sigara içenlerde, boya işlerinde çalışanlarda, kimyasal maddelerle uğrayanlarda, güneş ve röntgen alanları altında uzun süre kalanlarda hastalık daha fazla görülmektedir.

 

Bizde gönüllü sadelik ailesi olarak kanser ile mücadele eden tüm insanlarımıza sağlık diliyor ve bu mücadeleye destek vermekten mutluluk duyuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir