Sinema Sektöründe Bir Girişimcilik Hikayesi

Birkaç ay önce bir arkadaşımdan dinlediğim olayı anlatmaya çalışacağım sizlere. Olayın geçtiği yer, şehrin tek sinema salonu. Hal böyle olunca sinema sahipleri bulundukları tekel konumuyla, hizmeti ön plana çıkarmayı pek önemsemez tutumlarıyla; müşteriyi arayan değil de, müşterinin aradığı bir konumda yer almaktalar. Sinema bilet fiyatlarını istedikleri düzeyde tutan bu zat-ı muhteremler, tam bileti 13 TL, öğrenci biletini ise 11 TL’den satmaktadırlar, malum sinema izlemek isteyen kişiler de ister istemez bu fiyata tabii olmak zorunda kalıyorlar.

Aradan zaman geçiyor ve bu salonun yakınlarında yeni bir sinema salonu daha açılıyor, açılan bu sinema salonu tanıtım için dağıttıkları el broşürlerinde: “Sözümüz olsun 1 sene boyunca tam biletlerimiz 8 TL, öğrenci biletlerimiz 6 TL olacaktır.” diye vaatte bulunuyorlar.

Şehrin sinema izleyicilerinin çok yoğun kısmını kazanan bu yeni sinema salonu iyiye giden durumları itibariyle, eski umursamaz sinema salonunu kara kara düşündürtmeye başlatıyor. İşlerin kötüye gittiğini, gelirlerin giderleri karşılayamadığını fark eden sinema sahipleri, çareyi sinema salonunu satmakta arıyorlar.  Bu sinema salonuna talip olmak büyük bir risk gerektirecektir, ticaretinde kuralı bu değil mi zaten? Riski alan, bir şeyleri rayına sokmayı ya becerebilirse! Daha sonra olanları anlatmaya devam edelim. X  marketler zincirinin sahibi olan A kişisi , sinemayı cüzi bir fiyata satın aldı ve ilk olarak bir banka kredisi çekerek sinemayı 3 ay süren çalışmalar sonucu restore ettirdi. Tam bilet fiyatını 8 TL yapan ve üstelik : “Siz yeter ki çocuklarımızı okutun, ücretsiz film onların hakkı ” sloganını kullanarak aileleriyle gelmeleri şartıyla öğrenci biletini ücretsiz yaptı. Üstelik her ayın belirli günleri market müşterilerine 10 adet sinema biletini ücretsiz olarak verdi. İyi bir ticari zekayla hem market zincirine bir yenisini ekledi, hem sinema salonunu kurtardı, hem de insanlarda bir “sosyal sorumluluk” bilinci uyandırdı, kısacası “TİCARETİ KURALINA GÖRE OYNADI” ve bu durumda attığı emin adımlarla hem güvenilirlik duygusu yarattı, hem de fırsatçı zekasıyla kazandı. Merak edilen soruysa şu oldu. Sahi sonradan açılan yeni sinema salonuna ne oldu ? Yoksa market zincirlerine bir yenisini daha ekledi diye kastettiğimiz yer sonradan açılan sinema salonu muydu ? A kişisi sonradan açılan sinema salonunu bu kulvarda saf dışı bıraktı ve boşalan  iş merkezinde zincire yeni bir halka ekledi. Başarılı bir ticari zekayla A kişisi attığı emin adımların meyvesini aldı ve yoluna aynı kararlılıkla devam etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir