GÜLÜMSEME

 Gülümseme diğer adıyla tebessüm hayatımızın pozitife çevrilmesinde etkili olan bir araçtır. Fizyolojik olarak ise ağız kenarındaki ve göz çevresindeki kasların harekete geçmesiyle oluşan yüz ifadesi olarak tanımlanabilir.

 Küçük bir tebessüm neleri barındırmaz ki içerisinde. Bazen sinsi bakışın ardından belirir bazen de içindeki mutluluğun yüzüne yansıması şeklinde hayatımızın hep bir köşesinde var olacaktır ve olmalıdır. Sürekli asık suratlı birini düşünün; ne kendisi varabilir hayatın tadına ne de varlığıyla başkasını tebessüm ettirebilir ansızın.  Gülümseyen insan yaşama sevincini artırır insanda. Bu gülümseme sahte olmamak koşuluyla tabii ki yani bir çıkar gözetmeksizin, karşılığında herhangi bir şey beklemeksizin atılan gülümseme.

  Şimdi size gülümsemenin beraberinde getirdiği gerçeklerden bahsetmek istiyorum. Aslında her biri küçük bir tebessüm etmek için sebeplerden birkaçı. İlk olarak, surat asmak yerine gülümserseniz daha az kalori harcarsnız. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki gülümsemek için 14 kalori, surat asmak için ise 72 kalori gerekiyormuş. O halde neden surat asıyoruz? Barışalım kendimizle ve hayata mutlu gözlerle bakmayı öğrenelim. Bunu başaralım ki yarınlarımız özelleşsin, güzelleşsin. Gülümsemenin diğer bir artısı ise sizi cana yakın gösterir. Karşınızdaki sizi görmese bile gülümsediğinizi algılayabilir ve size olan güveni artabilir. Bu nedenledir ki çağrı merkezinde çalışanlara ilk önce telefonla konuşurken gülümseme taktiği öğretilir. Bu da sese yansır ve bulaşıcı olan mutluluk karşı tarafa da geçmiş olur. Yani bu yüz hareketi sayesinde hem sen mutlu olursun hem de karşındakini mutlu edip hayata bir nebze de olsa daha fazla tutunabilmesini sağlamış olursun.

  Bazen de yerli yersiz bir gülme tutar insanı. Hakim olamazsın bir türlü mutluluğun, heyecanın, sevincin bir şekilde beliriverir elinde olmadan. Şiir okurken kendini gülmekten alamayan sevimli miniği izleyelim Şimdi de. Hayatta hep gülümsemeniz dileğimle. Yüzünüzden tebessüm, mutluluk eksik olmasın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir