DÜNYA DEMİRYOLU ÇALIŞANLARI GÜNÜ

Her 27 Mart günü, 154 ülkeden 750 sendikada örgütlü 4,6 milyon ulaştırma çalışanıyla Uluslararası Taşımacılık Çalışanları Federasyonu (ITF) tarafından Dünya Demiryolu Emekçileri Günü olarak kutlanıyor.

Osmanlı imparatorluğu, peş peşe girilen savaşların getirdiği ekonomik zorluklara rağmen demiryolu projelerine önem verdi. Hatta Marmaray gibi projeler de ilk defa bu dönemde telaffuz edildi. Cumhuriyetin ilk yıllarında da devam eden demiryolu projeleri 1960’lı yıllarda tahtını karayoluna kaptırsa da 2000’li yıllardan itibaren tekrar kalkınma planlarına girdi. Bilindiği üzere, ülkemiz 2000’li yılların ortalarından itibaren cumhuriyet tarihimizin ulu önder Atatürk’ün bağlattığından sonraki en kapsamlı demiryolu çağdaşlaştırma atağına kalkmış ve söz konusu hamleye ardı ardına dünya çapında dikkati çeken kilometre taşları eklemeyi başarmış ve başarmaya da devam etmektedir. Tüm bunların, neredeyse 50 seneyi aşkın bir süre memleketimizde önemsenmeyip gözden düşürülmüş, şimdilerde ise özenle gözetilerek ulaştırma sistemimizin adeta harika vazgeçilmezlerinden biri olma özelliğini yakalamış (çözüm bekleyen çeşitli sorunlarına karşın) TCDD’nin UIC bünyesindeki saygınlığına artı değer katacağı şüphesizdir.

 

Bizde gönüllü sadelik ailesi olarak tüm demiryolu çalışanlarımızın 27 Mart Dünya Demiryolcular Gününü kutlar , başarılarının devamını dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir