DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ

Her kullanımı zararlı olan ve her iki kullanıcıdan birinin erken ölümüne neden olan sigaraya karşı her yıl 9 Şubat günü Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde farkındalık çalışmaları yapılıyor. Zira sigaraya karşı yeterli önlem alınmadığı takdirde 2030 yılında 8 milyon insanın tütün ve tütün ürünleri nedeniyle hayatını kaybedeceği tahmin ediliyor.

Sigara tüm insanların sağlığını ciddi anlamda tehdit eden kötü bir alışkanlıktır. Hem birey hem de ülke ekonomisini olumsuz etkiler. Bu nedenle, sigara kullanımını ortadan kaldırmak adına pek çok etkinlik düzenlenir. Sağlık Bakanlığı, “Sigara Bırakma Danışma Hattı” ve benzeri birçok uygulamayla sigara bağımlılarınınsigarayı bırakabilmesi için projeler üretmiştir. Hem sağlıkla ilgili dernekler hem de kamu kurumları bu konuya çözüm getirmeye çalışmaktadır.

Her yıl kutlanan 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü, sigaranın vücuda ne kadar çok zarar verdiğini bir kez daha dile getirmek amacını taşımaktadır. İçinde binlerce farklı zararlı maddenin bulunduğu sigara, içildiği andan itibaren vücutta pek çok sağlık sorununa yol açmaktadır. Her yıl dünya üzerinde milyonlarca insan sigara nedeniyle ölmektedir. Özellikle akciğer kanseri başta olmak üzere birçok çeşit hastalığa sebep olur. Sigara içenler sadece kendisine değil çevresindeki insanlara da zarar verir.

Sigaranın bırakılmasının ardından vücut kendisini toparlayabilir. Bu düzelme, yıllar içinde yavaşça olan bir durum olsa dahi ilk günden itibaren değişiklikleri hissedebilirsiniz. Eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız kanser ya da kalp-damar hastası olmayı beklemeyin. Sigarayı bıraktıktan sonra vücudunuz, sigaranın vermiş olduğu tahribatı düzeltebilmek için 10 yıl mücadele verecektir. Buna yetecek kadar zamanınız olmayabilir. 9 Şubat, sigaradan kurtulmak ve sağlıklı bir hayata adım atmak isteyenler için önemli bir tarihtir.

Dünya Sağlık Örgütü ve yerel platformlar tarafından yapılan sigarayla mücadele, kararlı bir şekilde devam etmektedir. Özellikle, çocukların ve gençlerin sigaradan uzak durması adına pek çok etkinlik yapılmaktadır. Tütün kullanımından dolayı dünyada her yıl yaklaşık 6 milyon kişi hayatını kaybediyor ve bunun 5 katı sayıda insan hastalıklarla mücadele ediyor. Kanser türlerinin üçte birinin sebebiyse tütün kullanımı olarak açıklanıyor. 9 Şubat, 1987 yılından beri Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” olarak kabul ediliyor.

Sigarayı bırakmak için 10 önemli neden

1. Öksürüğünüz geçer
2. Kalp krizi riskiniz azalır
3. Kansere yakalanma riskiniz düşer
4. Daha parlak ve canlı bir cilde kavuşursunuz
5. Tırnak ve parmaklarınızdaki sararmalar geçer
6. Astım ve KOAH hastalığının ilerlemesi yavaşlar
7. Üreme ve cinsel sağlığınızı riske atmazsınız
8. Daha uzun bir yaşam sürersiniz
9. Efor kapasiteniz artar
10. Felç riskiniz azalır

Dünya Sigarayı Bırakma Günü’ olarak kabul edilen 9 Şubat tarihini siz de bir başlangıç kabul edip, sağlıklı yaşama ilk adımı atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir