Yeni Trend Cloak Asosyal Medya

loak Sosyal medya literatürde, “Web 2.0’nin ideolojik ve teknolojik temelleri tarafından inşa edilen, kullanıcı kaynaklı içeriğin oluşturulmasına ve değişimine olanak tanıyan bir grup internet temelli uygulama” olarak tanımlanmaktadır. Web 2.0 teknolojisi’nin geliştirilmesiyle, internetin geleneksel tek yönlü yapısı kullanıcının lehine değişmiştir. Web 2.0 sayesinde internet, içeriğine katkıda bulunulabilen daha sosyal ve etkileşimli bir platform haline gelmiştir. Daha anlaşılır bir dille söylemek gerekirse; fotoğraf, video ve bilgi paylaşımı, forumlar, yorumlar, puanlamalar, bloglar, mikrobloglar, sosyal ağlar gibi tüm internet uygulamaları Web 2.0 ile birlikte hayatımıza girmiş bulunmaktadır.

 

İnternet teknolojisindeki tüm bu yenilikler, internet kullanımının da hızla yaygınlaşmasıyla birlikte, sosyal medya kavramını gündelik yaşamlarımızın önemli bir parçası haline getirmiştir. Ancak son zamanlarda internet dünyasının öncüleri “Facebook, Twitter, instagram derken biraz fazla sosyalleştik. Hadi biraz da asosyalleşelim!” demeye başladı. Anti-sosyallik yeni bir akım olarak hızla hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Nitekim, “Snapchat” gibi, çekilen fotoğraf ve videoları görüntülendikten saniyeler sonra silen, “Secret” gibi kullanıcıların anonim kimlikle düşüncelerini paylaşmalarına olanak veren internet uygulamalarının her geçen gün artmakta olduğunu görüyoruz.

 

Son zamanlarda, yukarıda bahsedilen uygulamalara ” Cloak ” adlı yeni bir internet uygulaması eklendi. Cloak kelimesinin anlam olarak Türkçe’deki karşılığı “Pelerin”. Uygulama şöyle tanımlanıyor: “Eski sevgililerinizi, iş arkadaşlarınızı ya da sizi yolda durdurup hiç susmayan o kişileri, karşılaşmak istemediğiniz herkesi atlatabilirsiniz.” Bu uygulama, Foursguare ve instagram adlı sosyal medya uygulamalarından tanıdıklarınızın yerini tespit ederek, bu kişiler size yaklaştıklarında uyarı veriyor. Böylece görmek istemediğiniz kişilerden kaçmanıza olanak tanıyor.

 

Görünen o ki, kompleks hale gelen her alanda olduğu gibi, sosyal medyada da yalınlıkla duyulan özlem yeni alanlar, alternatif uygulamalar yaratıyor. Kendi yarattığı karmaşadan uzaklaşıp, basit olana yönelme fikri insanoğluna daima cazip geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir