Antoni Gaudi

Antoni Gaudi, ilhamını doğadan almış ve Barselona’da inanılmaz güzel eserler bırakmış mimardır. Bir bakır ustasının oğlu olan Katalan mimar 1852 yılında Katalanya’nın Reus kentinde dünyaya gelmiştir. 1869’da mimari eğitimine başlayan Gaudi, Fransız mimar Eugene Viollet-le-Duc ve “süsleme, mimarinin kaynağıdır.” diyen İngiliz düşünür John Ruskin’in fikirlerinden etkilenmiştir. İspanya’da Art Nouveau akımının öncüsü olarak sınıflandırılmasına rağmen Gaudi tamamen kendine özgü mimari bir stil yaratmıştır.

Barselona’yı muhteşem hayal gücüyle süsleyen Gaudi, Salvador Dali tarafından gerçeküstücülüğün babası olarak tanımlanmıştır. Eserlerinde tabiattan ilham alan Gaudi, doğada gördüklerini taşa çevirmiş bir mimardır. Eserlerindeki bacalar özellikle masallardaki evleri andırdığı için çok dikkat çekicidir. Ayrıca yapıların bacaları içinde yaşayan kişilerin sınıfsal konumlarını gösterdiği için de önem taşımaktadır. Çünkü ev sahiplerinin ve çalışanların odalarının bacaları birbirinden farklı malzemelerden yapılmıştır. Sekiz tane eseri UNESCO Dünya Mirası Lisesi’nde yer alır. Katalan zengin iş adamları tarafından desteklenen mimar yapılarının çoğuna bu ailelerin isimlerini vermiştir. En önemli eserleri ise bu iş adamlarından yakın arkadaşı olan Eusebi Güell için yaptıklarıdır. Bir dahi olarak kabul edilen Gaudi’nin renk körü olduğuna dair bir iddia vardır ve bu iddiaya göre yardımcısı Joseph Maria Jujol olmadan eserlerini oluşturması mümkün değildi.

Dindar bir Katolik olan Gaudi’nin bitmemiş senfoni olarak da adlandırılan en büyük eseri La Sagrada Familia Kilisesi’dir. Tasarımını 1882’de yaptığı eser ile bütün meslek hayatı boyunca uğraşmasına rağmen hem maddi durumlar yüzünden hem de ölümü dolayısıyla La Sagrada Familia yarım kalmıştır. Yapımı hala tamamlanmamış kilisenin bitiş tarihinin 2026’ya yani Gaudi’nin ölümünün 100. yılına denk getirilmeye çalışıldığı düşünülüyor. Kullandığı teknikleri ve bazı malzemeleri La Pedrera müzesinin çatı katında sergilenmektedir.

Ölümüne dair bazı rivayetler olan mimar 1926 yılında hayatını kaybetmiştir. Bir rivayete göre yaptığı bir binaya bakmak için geri geri giderken bir tramvayın çarpması sonucu bilincini kaybetmiştir. Eserleri ünlü olmasına rağmen popülerlikten nefret ettiği söylenen Gaudi, kaza sonrası sokakta bulunduğunda dilenci sanıldığı için uzun süre kimse ilgilenmemiş ve hastaneye kaldırıldıktan sonraki gün kim olduğu anlaşılmış fakat iki gün sonra hayatını kaybetmiştir. Mimarın mezarı ise La Sagrada Familia’nın altında gizli bir bölmede yer almaktadır.

1987 yılında İngiliz The Alan Parsons Project grubu. Gaudi’ye ithaf ettikleri bir albüm çıkardılar. Çıkardıkları bu albümün çıkış parçasının adı da La Sagrada Familia’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir