6-12 MAYIS KAN HAFTASI

Kan, sağlık için olmazsa olmazdır.

Kan, yapay olarak üretilemeyen bir dokudur, tek kaynağımız diğer sağlıklı insanlardır.Kan bağışı bir insanın yaşaması için en büyük armağandır. Ülkemizde her yıl 2 milyona yakın kan ihtiyacı olduğu bilinmektedir. Ne yazık ki bu ihtiyacın çoğunluğu hasta yakınlarından karşılanmaktadır.Ülkemizde her gün bir çok hasta tedavilerinde kullanılmak üzere kan bağışı bekliyor. Birçok kişi de, zamanında kan temin edilememesi nedeniyle kurtarılamıyor. Türkiye’de ortalama 10 bin kişiden sadece 15’i düzenli kan veriyor ki bu sayının çok az olduğu aşikardır.Ülkemizde her yıl 6-13 Mayıs tarihleri arasında, kan bağışı ve güvenli kan temini konularının önemine vurgu yapmak amacıyla çeşitli aktiviteler düzenlenir ve kan bağışçı sayısı (donör) artması amaçlanır.

Düzenli kan bağışı ülkemizde oldukça azdır. Aslında sağlıklı her insan yılda en az 2 defa rahatlıkla kan bağışında bulunabilir. Bu sayı ülkemizin ihtiyacını rahatlıkla karşılar.Halkımız arasında kan bağışının, bağışlayan adına da bir çok fayda sağladığı henüz tam anlamıyla bilinmemektedir.Ölüm noktasına gelen bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının yeni doğan bir bebeğin sizin kanınızla hayata bağlanması size vereceği manevi duygu ölçüsüzdür. Ayrıca  kan bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır. Manevi boyutunun yanında verilen kanın yerine vücutta genç hücrelerin dolaşımına katıldığı için bağışçının bağışıklık sistemi daha direnç kazanır. Kan bağışlamanın kalp krizi ihtimalini azalttığı da bilimsel bir gerçektir.Kan bağışı yapan kişinin enfeksiyon hastalıkları açısından ücretsiz taranması da bağış yapacak bir kişi için çok büyük bir avantajdır.

Bu sebepten bu haftanın, tüm sağlıklı bireylere bu kutsal ve onurlu görevi hatırlatması açısından önemli olduğunu düşünüyor ve düzenli kan bağışında bulunmalarını diliyorum. Bir gün kan ihtiyacı olan siz ve yakınınız olabileceğini asla unutmayın.

 

Gönüllü sadelik ailesi olarak bizlerde kan bağışı yaparak Türk Kızılay’ına destek veriyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir