Children Of men

Children of men PhyllisDorothy James ‘in 1992 tarihli ayni adli romanından uyarlanan içinde bilim kurgu, dram ve macera barındıran bir filmdir.  Bu bilim kurgu o bildiklerimizden değil daha farklı. Kısacası bilim kurgunun kafamızda şekillendiği gibi ışık saçan teknolojiler insanlar olduğunu bir kenara bırakalım.

Sırf imdb puanı fazla diye izlemeye başladığım doğrudur. Ama izledikçe beni daha da içine çeken bir film olduğu gerçeğini de es geçemeyeceğim. Hatta 2006  yapımı olan bu filmi şimdiye kadar neden izlemediğimi de kendi kendime sorguluyorum.

Filmin yönetmenliğini AlfonsoCuaron üstlenmiştir. Yani Cuaron yine konuşturmuş yönetmenliğini diyebilirim. El kamerasıyla çekilmiş sahneler bir tedirginlik yüklüyor ve orada o anı yaşıyormuş hissine kapılıveriyorsunuz ansızın.

Oyuncuları ise CliveOwen, JulianneMoore, Michael Caine, Charlie Hunnam. Çok fazla spoiler vermemek adına sadece şunu söyleyebilirim ki filmdeki adı Julian olan karakter sizi filmin en başlarında o kadar çok şaşırtacak ki “hadi ya nasıl olur” demekten kendinizi alamayacaksınız.

Gelelim filmin konusuna. Tüm dünyada bir kaos almış başını gidiyor. Dünyadaki en genç kişi de 20 ‘li yaşlarında. TheoFaron ise devlet işinde çalışan eski bir aktivist. Theo başına çuval geçirilip kaçırılır ve kendisini eski arkadaşlarının karşısında bulur. Theo‘dan önemli bir görevi üstlenmesini isterler. İşte bundan sonra olaylar zinciri birbirini kovalamaya başlar. Film 2027  İngiltere‘sinde geçmesine rağmen 2027 ile günümüzdeki İngiltere arasında pek de bir fark bulunmamaktadır. İşte buradan ilk puanını hanesine yazdırıyor Cuaron.

Kimilerine göre yavaş ilerleyen bir film olsa da; şahsıma göre nasıl sonuna geldiğimi anlayamadığım akıcı niteliktedir. Film sizi öyle bir içine çekiyor ki çıkış yolunu nasıl bulacağınıza dair planlar yaparken buluyorsunuz kendinizi. En iyisi ben daha fazla detay vermeden siz filme bir göz atın derim. İyi seyirler…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir