Ali Uçar’a İthafen

Şımartılmış bir yaşamın içerisindeyiz, tabir-i caizse yediğimiz önümüzde yemediğimiz arkamızda. Bir insan düşünün ki 5 yaşında hayatla yüzleşen, kıyafeti olmadığı için okulu bırakmak zorunda kalan ve yine bir insan düşünün ki karşısındaki insanı kıyafetleriyle eleştiren. 

Şımartılıyoruz…

Güzel kıyafetler giyinmek kültürlü yapıyor değil mi?

-Hiç utandınız mı?

Bir takım elbise giydiğinizde veya size bakan gözlerden rahatsız oldunuz mu?

-Olmadınız.

Çünkü üzerinizde markalar yığını vardı, o kıyafetler üzerinize çok yakıştığı için insanlar size bakıyordu veya bir marka yığınını taşıdığınız için o kadar güzel durduğunu düşünüyordunuz.Her şeye bakıyorduk aslında. Bir insanın teknolojiyle bütünleştiği bu dönemde telefondan, tabletten başını kaldıramaması normal karşılanırken; otobüste, bankta, parkta kitap okuyan bir insan eleştirilir olmuştu NEDEN? Çünkü onca teknoloji içerisinde sanal kitap okumak yerine kütüphaneden aldığı yaşanmışlık dolu kitapları okuyordu ve bunu adı dikkat çekmek oluyordu değil mi? 

Okumuyoruz çünkü kolay geliyor hayat bize. Güzel kıyafetler alıp giyinmek zor gelmiyor, üretici biz değiliz, yormuyoruz bir kıyafeti üretmek için kendimizi, sadece kombin yapmak için yoruyoruz kafamızı; çünkü pembe elbisemizin altına yeşil papuçlarımız yakışmaz.

*Bir insan düşünün baştan aşağı bilgi giyinmiş, bir tek terlikleri bozuyor değil mi görüntüyü(?)

İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendini bilmezsen 

Ya nice okumaktır.

2015,Mayıs

https://www.youtube.com/watch?v=N6GN8pbQDhQ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir