SİDDHARTHA

Siddhartha, Nobel edebiyat ödüllü yazar Hermann Hesse’nin kaleminden çıkmış eşsiz bir eser. Kitapta, insanın egolarıyla savaşmasını, kendini kaptırdığı dünyevi zevklerini, çektiği acıları, zorlukları ve kendi doğrusunu bulma arayışını ustalıkla ele almış Hesse.

Siddhartha sürekli aklında soru işaretleriyle dolaşan, hep daha iyiye yönelik arayışlar peşinde koşan genç bir Brahman’dır. Siddhartha, başka kişilerin izinden gidilerek istenene ulaşılamayacağını, kendi yolunu kendi yapılandırması gerektiğine inanmaktadır. ‘Ben’inden yani egosundan kurtulmak, hakikati bularak aydınlanmak, bir başka deyişle nirvanaya ulaşmak için Samanalara katılarak bir yolculuğa çıkmaya karar verir.

Bu yolculuk fikrini babasına bildirdiğinde babasının önce karşı çıkmasına rağmen kararlılığıyla Samanalara katılmak için izin alır. Siddhartha’yı bu yolculuğunda arkadaşı Govinda yalnız bırakmaz. Samanalara katıldıktan sonra Buddha ile tanışırlar ve Govinda Buddha’nın öğrencisi olmaya karar verir. Bu yolculukta Siddhartha artık yalnızdır.

Hesse, ana karakterin özbenliğini bulma arayışında, münzevilikten, tüccarlığa, kumarbazlığa, zevk peşinde bir yaşamdan ırmak kıyısında sade bir kayıkçılık yaşantısına kadar giden bu yolculuğunu anlatıyor. Olay akışı, kurgusu ve cümleleriyle karmaşıklıktan uzak bir kitap. Okuyucuyu ağdalı bir dille bunaltmayıp tek düzelikle de sıkmayan sade fakat etkili bir dile sahip. Siddhartha’yı okurken kendi yaşantınızı düşünecek ve yaptığınız seçimleri, sonuçlarını yeniden değerlendirme fırsatı bulacaksınız. Yazımı kitaptan ufak bir alıntıyla bitirmek istiyorum:

“Bilgi bir başkasına aktarılabilir, bilgelik ise asla. Bilgelik keşfedilebilir, yaşanabilir ama öğretilemez.”

Keyifli okumalar..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir