GÖNÜLLÜ YAŞLILIK

Gönüllü olarak kimsesi olmayan yaşlı insanları ziyaret eden fotoğraf sanatçısı Kyoko Hamada, farklı bir projeyle karşımıza çıktı.

42 yaşındaki Japon fotoğrafçı, kimsenin birbirini umursamadığı büyük şehirlerden biri olan New York’ta yaşlılara nasıl davranıldığını merak ediyordu. Bunu test etmeye karar veren Hamada, 2 yıl boyunca kendi yarattığı Kikuchiyo-san isimli bu yaşlı karaktere bürünerek yaşadı.

Sanatçı, ‘I Used To Be you’ adlı, içinde 99 fotoğrafın yer aldığı projeyi, kimsesiz yaşlıları ziyaret ettikten sonra oluşturmaya karar vermiş.

Hamada bu projede yaşadıklarını şu cümlelerle aktarıyor;

Bu proje yaşadığım hayatı sorgulamama sebep oldu. Yaşamaya devam ettiğim sürece yaşlanacağımı hatırladım. Yaşlanmak kaçınılmaz. Aynı mevsimler gibi; doğal. Yaşlanmaktan korkmadığımı söylemek büyük bir yalan olurdu. Sanırım korkuyorum. Belki de herkesten çok. Belki de bu nedenle böyle bir projeye giriştim. Sınırlı bir süre için buradayım. Aslında hepimiz bunun farkındayız. Ama ben bunu gerçekten hissediyorum.

Eğer bir gün Kikuchiyo-san ile bir yerlerde karşılaşırsak, bana dönüp ‘Bir zamanlar sendim.’ dediğini hayal ediyorum. Kikuchiyo-san parkta gezinirken, evi temizlemesi gerektiğini düşünmüyor, yeni açan çiçekleri seyretmeyi tercih ediyor. Kimsenin umurunda değilmiş gibiydim veya kimse beni fark etmiyordu. New York’ta umursanmamak zaten yeterince kolay; ama Kikuchiyo-san olarak bazen kendimi tamamen görünmez hissettim.

Yaşlanmak benim için hala bir gizem. Yaşlanınca yaşanılan sağlık problemlerini veya arkadaşlarının birer birer yitip gitmesi gibi durumları yaşamadım. Oldukça sağlıklıyım. Görünüşümü değiştirsem de, yaşlı bir insanın yaşadığı çoğu şeyi deneyimlediğimi söyleyemem.

Tokyo doğumlu sanatçı New York’ta sanat tarihi, fotoğraf ve resim eğitimi almıştır. Eserleri daha önce çeşitli etkinliklerde sergilenmiştir. Hamada, yarattığı Kikuchiyo-san karakterini ‘kırılgan ve narin bir varoluşta yaşayan yaşlı bir kadın’ şeklinde tanımlıyor.

Proje kapsamında yaşadığı en yoğun hissin yalnızlık olduğunu belirten sanatçı, insanların bazen kendisine eşyalarını taşırken yardımcı olduğunu bazen ise kimsenin umursamadığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir