KUMRAL ADA MAVİ TUNA

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner’in usta kaleminden çıkmış kalbe dokunan bir roman. Kitap iki yönlü ilerliyor: Romanın başkarakteri Tuna’nın ülkede çıkan iç savaş yüzünden askere alınması ve bunun aslında bir kâbus olduğuna inanması üzerine yaşadığı gelgitlerin anlatıldığı hikâye ve geçmişinin –çocukluğunun- anlatıldığı hikâye.

Tuna ve kendisinden 2 yaş büyük abisi Aras Kuzguncuk’ta doğup büyümüşlerdir. Bir gün mahallelerine ünlü bir çift taşınır ve ailenin kızı Ada ile tanışırlar. Ada’nın hayatlarına girmesiyle günleri birlikte geçmeye başlar. Tuna’nın gözleri masmavi olduğu için dedesi bu ismi koymuştur. Ada ise oldukça kumral bir kızdır ve ismini kitapta sık sık adı geçen şair dayısının Kumral Ada şiirinden almıştır.

Kitabı okurken pek çok farklı duyguyu bir arada hissedebilirsiniz. Yazarın betimlemeleri ve anlaşılır üslubu da kitabı akıcı ve okunur kılan etkenlerden. Ayrıca Uzuner okuyucuya romanda çok güzel bir Kuzguncuk portresi çizerek okuma zevkini arttırıyor. Kitabın sonuna doğru karakterlerin, kendilerini okuyucuya karşı savunurcasına yazdıkları ise başarılı ve hoş bir kurgu olmuş.

Buket Uzuner Kumral Ada Mavi Tuna kitabıyla 1998 yılında İstanbul Üniversitesi yılın romanı ödülünü almıştır.

Kumral Ada Mavi Tuna romanı ünlü sanatçı Mabel Matiz’in de isim kaynağı olarak biliniyor. Sanatçı Mabel adını Kumral Ada Mavi Tuna romanında yer alan Tuna karakterinin takma adından alır. Matiz ise, müziğini en iyi tanımladığına inanarak adına eklediği ve ‘çok sarhoş, düşkün kimse’ anlamlarına gelen eski Yunanca kökenli argo bir kelimedir.

Keyifli okumalar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir