ÖZGÜRLÜĞE DAİR ALGI VE İLLÜZYON

Dünyaca ünlü optik yanılsamalar içeren çalışmalarıyla bilinen İspanyol sokak sanatçısı Pejac’ın yolu geçtiğimiz aylarda İstanbul’dan geçti.

Sanatçı Societe Perrier’le yaptığı bir söyleşide yaptığı işler hakkında şunları söylüyor: “Benim için en az ilginç olan şey doku, renk ya da duvarın boyutu. Asıl önemsediğim şey ise şehrin niteliği… Bazı işlerimde açıkça optik çarpıtmalar, yanılsamalarla çalışıyorum ve buradaki tek niyetim de yalnızca konseptle değil, doğrudan gerçekliği nasıl algıladığımızla da oynamak.”

Gerçeklik algımızı altüst eden işler yapan Pejac, Üsküdar sokaklarına da imzasını attı. Aralarında fiziksel de bir bağ oluşması için, birbirine çok yakın duvarlara yaptığı, lock (kilit), poster  ve shutters (panjurlar) adını  verdiği eserler görenleri şaşırtıyor.

Pejac açıklamasına göre bu üç eserde “özgürlüğe dair algı ve illüzyon” konseptlerini keşfetmek istediğini belirtti. Sanatçı, Fransızların ‘trompe l’oeil’ dediği, göz yanıltıcı bir teknik kullandığı resimlerinde, akrilik boya, fırça, kalem ve zımpara kullanıyor. Resimlerin doğal görünebilmesi için, çevreye uygun renkler kullanıyor.

Trompe l’oeil tekniğinin en önemli özelliği, izleyicinin ilk bakışta imgeyi temsil ettiği şeyin ta kendisi olduğunu sanmasıdır. Trompe l’oeil tekniğiyle çalışan ressamlar, resimlerini fırça darbesi görülmeyecek bir biçimde oluşturuyorlar.

Pejac’ın ‘şiirsel’ olarak nitelendirilebilecek muralları, İstanbul’un yanı sıra Madrid, Valencia, Salamanca, Santander, Moskova, Paris, Londra ve Milano gibi kentlerde gri duvarları süsleyerek sokağa canlılık katıyor.

Pejac’ın çalışmalarına instagram ve facebook hesaplarından bakabilirsiniz.   

 

(Fotoğraflar Julian Santiago)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir