SERBEST DALIŞ

Serbest Dalış, Sessiz Derinliklere Yolculuk

Serbest dalış, zorluğu ve yapıldığı ilham verici ortam nedeniyle eşsiz bir spor. işte kanıtları.
Tek bir nefesle akıl almaz derinliklere dalan serbest dalışçıların sessiz ve büyüleyici dünyasına küçük bir ziyaret yapacağız.
Serbest dalış yapanlara göre bu spor aslında insan doğasına o kadar da aykırı bir spor değil. Suya dalarken yavaşlayan kalp atığınız, düzen kan basıncınız ve iç organlarınızın basınca yavaş yavaş uyum sağlaması… Tüm bunlar bize insanın aslında amfibik bir yaratık olduğu gerçeğini de anlatıyor.
Serbest dalış genel olarak tek bir nefesle en derine dalmak olarak tanımlanabilir. Çeşitli dalları olan bu sporun en sade kategorisi, sabit aralıkla ve paletsiz olarak yapılan ve bu kategoride rekor 101 metre ile Will Trubridge’e ait.
Yapması zor ama, muhteşem derinlikleri görmek açısından eşsiz bir spor olan serbest dalışla eşsiz bir maceraya hazır mısınız?

Suyun altında “Düşünen Adam”

Serbest dalış, denizle arası iyi olan herkesin ilgisini çeken bir spor dalı. Halka açık sualtı mekanlarında yapılan etkinliklerde bazen eğlenceli anlar da kameralara takılıyor. Mısır’da çekilen bu fotoğraf da en güzel örneklerden biri

Derinliklere bırak kendini!

insan, yaratılış itibariyle amfibik bir yaratık ve fiziksel özellikleri derinlere dalmaya çok müsait. Fotoğrafta, Dahab – Mısır’da dalış yapan bir serbest dalgıçı görülüyor.

Kaplumbağalarla yol almak

italyan serbest dalışçı Linda Paganelli, Dahab’da bir su kaplumbağasına yol arkadaşlığı yapıyor.

Mutlak sessizlik

Lotta Ericson monopalet ile dalış yaparken görülüyor. Monopalet, çift palete göre kullanması daha zor fakat derine dalmak açısından daha etkili bir ekipman.

 

Mavi derinlikten yüzeye doğru…

Paletsiz serbest dalışta 101 metre ile dünya rekorunu elinde bulunduran Yeni Zelandalı William Trubridge, Bahamalar’da antreman dalışı yapıyor.

içine çağıran karanlık

Emilia Biala’nın, geçirdiği tren kazasından sonra yaptığı ilk dalışta, Rafal Meszka’nın çektiği bu fotoğraf Red Bull Illume’deki finalistlerden biriydi. Kazadan sonra doktorların bir daha asla dalamayacağını söylemesine rağmen Biala, hala dalıyor ve en iyi serbest dalışçılar arasında sayılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir