19 Yaşındaki Otizmli Jacob’ın Hedefi Nobel Ödülü

0

Kayıt yaptırmak için okula giden Jacob’ın ailesi görüşmeler sonunda oğullarının öğrenme güçlüğü çektiğini öğrenirler. Doktorlarla yapılan görüşmeden sonra annesine Jacob’ın sadece ayakkabılarını bağlamak gibi basit işleri öğrenebileceği söylendi. Fakat eve dönüş sırasında annesi ilginç bir şeyi farketti; Jacob yol boyunca geçtikleri bütün sokakların ismini ezberlemişti.

Ezber yeteneğinin üst düzeyde olduğunu keşfeden Jacob, iki hafta gibi kısa bir sürede bütün lise müfredatını bitirip üniversiteye başvurdu. Jacob Barnett bugünlerde kuantum fiziği üzerine master yapıyor. Üstelik o kadar başarılı ki; ders sonrası sınıf arkadaşlarına çalışmalarında yardımcı oluyor.
O kadar olumsuzluğa ve engele karşı oğlunun iyi başarılar elde etmesinin üzerine Jacob’ın annesi Kristine Barnett, Umut Işığı : Annesinin Kaleminden Bir Dahi’nin Hikayesi adlı bir kitap yayımlıyor. IQ’su 170 olan Jacob, kendi kendine kalkülüs, geometri ve trigonometri öğrendi. Üstelik bunların hepsini öğrenmesi sadece bir hafta sürdü.
TEDxTeen 2013’de “Bildiklerinizi Unutun” diyerek konuşma yapan Jacob son zamanlarda Görecelik Kuramı üzerine çalışmalar yapıyor.
(ceotudent.com sitesinden alıntıdır.)

Bir Cevap Yazın